İstinaf harcı hesaplama! İstinaf mahkemeleri başvuru masrafı 
2023

İstinaf harcı hesaplama! İstinaf mahkemeleri başvuru masrafı 2023

ABONE OL
14 Mart 2023, 00:00:37

Bu yazımızda, istinaf harcı hesaplamanın nasıl yapıldığını ve istinaf mahkemeleri başvuru masrafının ne kadar olduğunu detaylı bir şekilde açıklıyoruz. 2023 yılında da geçerli olacak bu bilgiler sayesinde, istinaf başvurusu yaparken kaç lira ödemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. İstinaf harcı hesaplama konusunda yaşadığınız herhangi bir sorun için bize ulaşabilirsiniz.

Adli olaylar nedeniyle mahkemeye başvuru yapılırken ödenmesi gereken harçlardan biri de istinaf harcıdır. 2023 yılı için istinaf masrafı hesaplama işlemini Resmi Gazete’de yayınlanan güncel fiyatlar üzerinden yapabilirsiniz. İstinaf harcının yanı sıra başvuru harcı, gider avansı, karar harcı gibi harçlar da ödenmelidir.

İlk mahkemenin verdiği kararların tekrar incelendiği üst mahkemelere istinaf mahkemeleri denir. İstinaf mahkemelerinin incelediği mahkemeler arasında asliye hukuk, iş, icra, aile, tüketici, sulh hukuk, ticaret, fikri sınai ve kadastro mahkemeleri bulunmaktadır. Her bir mahkemenin istinaf harcı farklılık gösterir.

İstinaf mahkemelerine başvuruda bulunmak için belirlenen harçların tamamı ödenmelidir. Harçlar düzenli bir şekilde yatırılmazsa başvurunun işleme alınması mümkün değildir. Harçlar yıllık olarak güncellenir ve ödenmesi gereken tutarlar değişebilir.

Temyiz, bölge mahkemeleri tarafından verilen kararların bir üst mahkeme olan temyiz mahkemesi tarafından tekrar incelenmesidir. Temyiz başvurusu harçları da istinaf harçları gibi düzenli bir şekilde yatırılmalıdır.

Yargı harçları ve mahkeme harçları da adli süreçlerde ödenen diğer harçlardandır. İcra ve iflas harçları da yıllık olarak güncellenir ve ödenmesi gereken tutarlar değişebilir.

Özetle, adli olaylar nedeniyle başvurulan her türlü mahkemede ödenmesi gereken harçlar bulunmaktadır. Harçların düzenli bir şekilde ödenmesi başvurunun işleme alınması için önemlidir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal