James Webb Uzay Teleskobu: Gezegen Oluşumlarına Yeni Perspektif

James Webb Uzay Teleskobu: Gezegen Oluşumlarına Yeni Perspektif

ABONE OL
12 Mayıs 2023, 13:10:38

James Webb Uzay Teleskobu, gezegenlerin nasıl oluştuğunu anlamada büyük bir rol oynuyor. Astronomların gezegenlerin oluşum süreci hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olan teleskop, yıldızların etrafındaki gaz ve toz disklerinde oluşan gezegenlerin çevrelerindeki sistemleri de inceliyor. Webb’in Orta-Kızılötesi Aleti (MIRI) tarafından yakın zamanda çekilen Fomalhaut yıldızının etrafındaki tozlu enkaz diski görüntüsü, yıldızdan 14 milyar mil uzaklığa kadar uzanan üç yuvalı kuşağı ortaya çıkardı. İç kuşaklar daha önce hiç görülmemişti ve ilk kez Webb tarafından keşfedildi.

Webb, Piscis Austrinus takımyıldızında bulunan Fomalhaut yıldızını incelemek için kullanıldı. Oluşmakta olan gezegenler görünmese de, araştırmacılar, tozlu diskindeki boşluklara dayanarak varlıklarını çıkarabildiler. Yıldızdan 14 milyar mil uzaklıkta toplamda üç çembersel disk gördüler. Araştırmanın başında yer alan Arizona Üniversitesi’nden András Gáspár, Fomalhaut’u galaksimizde bulunan diğer enkaz disklarının örneği olarak tanımladı ve bu halkalardaki desenlere bakarak, kendi gezegen sisteminin neye benzemesi gerektiği hakkında küçük bir çizim yapabileceklerini belirtti.

Webb’in daha güçlü kızılötesi aletleri sayesinde, iç halkaların tozunun sıcak ışığını da görebildi. Bu, orada gezegenlerin olduğu fikrini destekliyor, hatta henüz görülememiş olsalar bile. Astronomlar daha önce Hubble ile bu sisteme bakmışlardı, ancak sadece dış halkayı görebilmişlerdi. Ancak Webb’in etkili kızılötesi aletleri sayesinde, daha fazla ayrıntı görebildiler.

Bu etki, güneş sistemimizdeki Jüpiter’in asteroit kuşağının sonunu işaret eden küçük asteroitlerin ya gezegen tarafından itilmesi ya da gezegene emilmesi nedeniyle meydana geliyor. Fomalhaut gibi uzak yıldız sistemlerini inceleyerek, kendi güneş sistemimizin nasıl evrimleştiği hakkında bilgi edinebiliriz. Araştırma, Nature Astronomy dergisinde yayınlandı.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal