James Webb Uzay Teleskobu, Saturn’ün ayı Enceladus’ta muazzam su buharlarını keşfetti

James Webb Uzay Teleskobu, Saturn’ün ayı Enceladus’ta muazzam su buharlarını keşfetti

ABONE OL
03 Haziran 2023, 17:56:26

Saturn’un uydusu Enceladus, uzay araştırmalarında oldukça önemli bir nokta olarak öne çıkıyor. James Webb Uzay Teleskobu’nun son hedefi olan Enceladus, bilim insanlarının dış uzayda hayat arayışında anahtar bir konuma sahip. Zira uydunun kalın buz tabakasının altında muhtemel bir su okyanusu bulunuyor. Bu durum, Enceladus’un güney kutbundan yükselen su buharlarının NASA tarafından keşfedilmesiyle ortaya çıkmıştı. Şimdi ise James Webb Uzay Teleskobu’nun yaptığı son gözlemler, Enceladus’un gizemlerini daha da çözmek için büyük bir fırsat sunuyor.

Enceladus’un yüzeyinden yükselen buharlar, Dünya’dan milyonlarca kilometre uzaktaki James Webb Uzay Teleskobu tarafından gözlemleniyor. Buharların boyutu, kendisinden yüzlerce kilometre öteye kadar ulaşıyor. Oldukça dinamik bir yapıya sahip olan Enceladus’un bu muazzam su buharları, bilim insanlarının dikkatini çekiyor.

Webb Teleskobu’nun özel hassasiyeti ve yüksek teknolojili aletleri sayesinde, Enceladus’un, Saturn etrafındaki su kaynaklarını nasıl beslediği daha iyi anlaşılabilecek. Yapılmış olan araştırmalar sonucunda elde edilen veriler, uydunun su altı okyanusunu da incelemek için kullanılabilir.

Bununla birlikte, su buharının fışkırma hızı ve miktarı da oldukça etkileyici. Geronimo Villanueva gibi araştırmacılar, Enceladus’un su buharıyla bir halka oluşturduğunu söylüyorlar. Yaklaşık saniyede 300 litre fışkıran su buharı, birkaç saat içinde bir olimpik yüzme havuzunu doldurabilecek kadar etkileyici bir miktar.

Webb Teleskobu’nun Enceladus’un dev su buharını ve altındaki okyanusun bileşenlerini nasıl evrimleştiği ve değiştiği konusunda daha detaylı bilgiler sağlayacağı düşünülüyor. Bu araştırma henüz ön basımda olup yakın bir zamanda Nature Astronomy dergisinde yayınlanacak.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments