Kadın İşletmecilere 100 milyar TL Kredi Desteği

Kadın İşletmecilere 100 milyar TL Kredi Desteği

ABONE OL
09 Mart 2023, 15:43:01

Kadın işletmecilere yönelik olarak sağlanacak 100 milyar TL kredi desteği ile kadın girişimcilerin işletme faaliyetlerini sürdürmesine ve büyütmelerine destek verilecek. Bu destek, kadınların iş dünyasındaki yerini güçlendirmek amaçlı olarak hayata geçiriliyor. Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

İş Bankası, Kadın İşletmecilere 5 Yıl İçinde 100 Milyar TL Finansman Sağlayacak

Türkiye İş Bankası, kadın girişimcilerin güçlenmesi için yayımladığı ‘Kadının Güçlenmesi Bildirgesi’ ile kadın işletmecilere yönelik programlar, kadınlara kullandırılan mikro krediler, kadınların istihdam ve yönetimde söz sahibi olduğu şirketlerin finansmanı yoluyla kadın işletmecilere 5 yıl içerisinde 100 milyar TL tutarında finansman desteği sağlayacağını taahhüt etti. Bu taahhüt ile banka, deprem bölgesini yeniden inşa etme mücadelesi veren kadınların özellikle ekonomik zorlukları aşmalarına, iktisadi yaşamda daha aktif olmalarına katkıda bulunacak.

Kadınların iş hayatında daha aktif rol alması, eşit haklara sahip olması, finansal hizmetlere erişiminin kolaylaştırılması, pazarlama faaliyetlerinde ayrımcılığın ve örtük önyargıların engellenmesi, değer zincirindeki tüm paydaşlarını gözeten ve pozitif etki yaratan uygulamalar geliştirilmesi gibi konuları içeren bildirge, kadın girişimcilerin güçlenmesine yönelik birçok hizmeti içeriyor.

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, toplumsal cinsiyet eşitliğine dayalı stratejilerin önemine dikkat çekerek, “Deprem felaketlerinin acılarını hep beraber ele ele vererek, dayanışma içinde saracağız. Ülkemiz genelinde kadınlara yönelik 5 yılda sağlamayı taahhüt ettiğimiz 100 milyar TL tutarındaki desteğimizin, deprem bölgesindeki kadınlara katkı sağlayacak ölçüde geniş kapsamlı olduğuna inanıyorum. Bu sayede afetten etkilenen kadınların hayatlarına dokunmuş, bölgede yaraların sarılmasına bir nebze de olsa katkıda bulunmuş olacağız” dedi.

Kadının toplumdaki yerinin güçlenmesinin ve iş hayatına katılımının sürdürülebilir kalkınmanın gerekliliklerinden biri olduğuna inanıldığının altını çizen Aran, bankanın kadın – erkek eşitliği konusundaki anlayışını ortaya koyan Kadının Güçlenmesi Bildirgesi ile finansal katkının ötesinde istihdam ve toplumsal gelişim alanında pozitif sosyal etki yaratmayı amaçladıklarını söyledi.

Sonuç olarak, İş Bankası kadın işletmecilere 5 yıl içerisinde 100 milyar TL finansman sağlayarak kadın girişimcilik alanında büyük bir adım atmıştır. Bu taahhüt, kadın girişimcilerin ekonomik ve sosyal anlamda güçlenmesine katkı sağlayacak ve Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınması için önemli bir rol oynayacaktır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal