Katılım Bankaları Hangileridir?

Katılım Bankaları Hangileridir?

ABONE OL
11 Mayıs 2023, 15:12:59

Katılım bankaları, İslami finans prensiplerine uygun olarak faaliyet gösteren bankalardır. Türkiye’de faaliyet gösteren önemli katılım bankaları arasında Kuveyt Türk, Türkiye Finans, Albaraka Türk, Vakıf Katılım, Ziraat Katılım, Aktifbank ve FibaKatılım gibi bankalar yer almaktadır. Bu bankalar müşterilere faizsiz finansman imkanları sunarlar ve yatırımcılara İslami prensiplere uygun yatırım seçenekleri sunarlar. Eğer siz de İslami finans prensiplerine uygun bir bankadan hizmet almak istiyorsanız, katılım bankalarını tercih edebilirsiniz.

Katılım Bankaları Nedir?

Katılım Bankaları, faizsiz banka anlayışını benimsemiştir ve müşterilerine, yaptığı ticari faaliyetler sonucunda elde ettiği kar veya zarardan pay vermektedir. Müşteriler, yatırdıkları fonlar karşılığında, bankanın bir nevi ortağı olurlar ve kar payı alırlar. Türkiye’de faaliyet gösteren Katılım Bankaları arasında Albaraka Türk Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası ve Ziraat Katılım Bankası bulunmaktadır.

Albaraka Türk Katılım Bankası

Albaraka Türk Katılım Bankası

Albaraka Türk, faizsiz bankacılık yapan Albaraka Grubu, İslam Kalkınma Bankası ve bir Türk sanayi şirketinin iştirakiyle 1984 yılında temelleri atılmış bir bankadır. 1985 yılında faaliyetlerine başlayan banka, günümüzde, bir tanesi yurt dışında olmak üzere toplam 223 şube ile faaliyetlerine devam etmektedir.

Kuveyt Türk Katılım Bankası

Kuveyt Türk Katılım Bankası

Kuveyt Türk Katılım Bankası, Kuveyt kökenli bir firma olan Kuwait Finance House’un iştirakıyla 28 Şubat 1989 tarihinde kurulmuştur. Faizsiz bankacılığın Türkiye’deki en büyük temsilcilerinden bir tanesi olan Kuveyt Türk, Türkiye geneline yayılmış 386 tane şubesiyle hizmetine devam etmektedir.

Türkiye Finans Katılım Bankası

Türkiye Finans Katılım Bankası

Türkiye Finans Katılım Bankası, 1991 yılında kurulan Anadolu Finans ve 1985-2001 yılları arasında Faisal Finans Kurumu adıyla hizmet veren Family Finans’ın ortaklığıyla, 2005 yılında kurulmuştur. Kısa sürede önemli atılımlar gerçekleştiren bankanın hisselerinin büyük bir kısmı, The National Commercial Bank (NCB) tarafından satın alındı. Türkiye genelinde 300’ü aşkın şubesiyle hizmet veren bankanın genel müdürü Wael Abdulaziz A. Raies’tır.

Vakıf Katılım Bankası

Vakıf Katılım Bankası

Vakıf Katılım Bankası, 25.06.2015 tarihinde kurulmuştur. Türkiye genelinde 80 tane şubesiyle hizmet veren bankanın genel müdürü İkram Göktaş’tır.

Ziraat Katılım Bankası

Ziraat Katılım Bankası

Ziraat Katılım Bankası, 12.05.2015 tarihinde faaliyet izni alarak bankacılık sektörüne giriş yapmıştır. Türkiye genelinde 70’in üzerinde şubesiyle hizmet veren bankanın genel müdürü Metin Özdemir’dir.

Yukarıda bahsedilen bankalar faizsiz bankacılık hizmeti vermektedir. Her bankanın kendine özgü yönetim, sermaye ve müşteri portföyü vardır. Müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutan bu bankalar, müşterilere farklı avantajlar sunarlar.

The post Katılım Bankaları Hangileridir? appeared first on technodoc.com.tr.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal