Kimlik ve Ehliyet Birleştirme İşlemi Nasıl Yapılır? (Randevu ve Gerekli Belgeler)

Kimlik ve Ehliyet Birleştirme İşlemi Nasıl Yapılır? (Randevu ve Gerekli Belgeler)

ABONE OL
14 Mart 2023, 02:28:10

Kimlik ve ehliyet birleştirme işlemi için öncelikle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne ya da E-Devlet’e başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu işlem için gerekli belgeler arasında nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, fotoğraf, ikametgah belgesi gibi belgeler yer almaktadır. İşlem için randevu almanız gerekmekte ve işlemin ücreti de belirlenmiştir. Kimlik ve ehliyet birleştirmeden sonra tek bir belge alınacak ve sürücü belgeniz kimliğinizin bir parçası olacaktır. Bu işlem sayesinde diğer belgelerinizi yanınızda taşımak zorunda kalmazsınız.

Kimlik ve Ehliyet Birleştirme İşlemi

Kimlik ve ehliyet birleştirme işlemi vatandaşlar arasında oldukça popüler bir konu haline gelmiştir. Ehliyet ve kimlik kâğıdını birleştirdikten sonra artık iki ayrı kâğıdı taşımak zorunda kalmayacaksınız. Ehliyeti kimliğe aktarmak için hangi evraklar gereklidir? Aktarma işlemi ne kadar sürer? Ehliyet kimliğe yüklendi mi? Kimlikte birleştirme işlemi yapılıp yapılmadığı nasıl anlaşılır? Bu soruların cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

Sürücü belgesi bilgilerinin kimlik kartına yüklenmesi işlemi 21 Eylül 2020 tarihinde uygulanmaya başlanmıştır. Bu işlem için NVİ çağrı merkezi Alo 199 veya https://randevu.nvi.gov.tr/ adresinden “TCKK’ya Sürücü Belgesi Ekleme” seçeneğinden randevu alabilirsiniz. Sürücü belgesi bilgileri ve kimlik kartı da yenilikçi olmalıdır. Hem kimlik hem de ehliyet birleştirme projeleri ile başvuru alınmaya başlandı. İki kart taşımak istemeyenler başvurarak ehliyet ve kimlik birleştirme işlemini gerçekleştirebilirler. Ehliyetlerin kimliğe yüklenmesiyle birlikte, vatandaşlar artık iki ayrı kâğıt taşımak zorunda kalmayacaklar. Tek bir kartta hem kimlik hem de ehliyet bilgileri bulunabilir. Ehliyet bilgilerinin çipli kimlik kartlarına yüklenmesi için sadece randevu almanız yeterlidir. Ehliyetin yeni kimliğe aktarılmasıyla birlikte polis, kimlik kartı bilgilerini kullanarak hem ehliyet hem de kimlik bilgilerine erişebilecek.

“Hayat Kimliğinle Kolay” uygulaması ile 15 Ocak 2020 tarihine kadar 850 bin kişi kimlik ve ehliyet birleştirme işlemi gerçekleştirdi. Ehliyet birleştirme ile tek bir belgede hem sürücü belgesi hem de kimlik bilgileriniz yer almaktadır. Bu işlem, nüfus müdürlüklerinde ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir ve sürücü belgenizi yanınızda bulundurma zorunluluğu ortadan kalkmaktadır.

Kimlik ve Ehliyet Birleştirme Başvurusu Nereye Yapılır?

Kimlik ve ehliyet birleştirme işlemi, 21 Eylül 2020 tarihinden itibaren Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden randevu alınarak yapılabilmektedir. Bulunduğunuz il veya ilçedeki Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğünden randevu alarak birleştirme işlemini yapabilirsiniz. Kimlik ve ehliyet birleştirme sayesinde vatandaşlar, hem ehliyet hem de kimliklerini taşımak zorunda kalmayacaklar.

Çipli Kimlik ile Ehliyet Nasıl Birleştirilir?

Ehliyet bilgilerinizin çipli kimlik kartınıza yüklenmesi için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne başvurmanız gerekmektedir. Kimlik ve ehliyetinizin birleştirilebilmesi için yeni nesil ehliyet ve çipli kimlik kartınızın olması gerekmektedir.

Ehliyet ve Kimlik Birleştirme Randevu

Kimlik ve ehliyet birleştirme işlemi Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Randevu almak için randevu.nvi.gov.tr adresinden “TCKK’ya SÜRÜCÜ BELGESİ EKLEME” butonuna tıkladıktan sonra

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal