Kırmızı Kalem Yiyen Nasıl Kredi Çekebilir?

Kırmızı Kalem Yiyen Nasıl Kredi Çekebilir?

ABONE OL
11 Mayıs 2023, 20:28:27

Kırmızı kalem yiyenlerin bir kredi çekmek için çoğu zaman zorlandığı bilinmektedir. Ancak, iyi bir kredi geçmişine ve finansal planlamaya sahip olmak kırmızı kalem yiyenlerin de kredi çekebilmelerini sağlayabilir. Bu noktada, düzenli bir gelire sahip olmak ve borçlarını zamanında ödeme alışkanlığı kazanmak en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Ayrıca, düşük limitli kredi kartlarından başlayarak küçük miktarlı kredileri takip ederek kredi notunun yükseltilmesi de kredi çekme olasılığını artırabilir. Bütçe planlaması ve borçları yönetme konusunda deneyimli bir finansal danışmanın desteği de kırmızı kalem yiyenlerin kredi çekme sürecinde yardımcı olabilir.

Kırmızı Kalem Yiyenler için Kredi Çekmenin Yolları

Bankalar üzerinden kırmızı kalem yenilmesi kişinin kolayca kredi alamayacağını işaret etmektedir. Kırmızı kalem ibaresi nedeniyle kişilerin istediği oranlarda kredi çekebilmek için kefil, ipotek ve mal beyanı sunması gerekmektedir. Ancak kırmızı kalem yemiş olan kişilerin kredi çekebilmeleri mümkündür. Bankadan çizik yiyenlere kredi imkanları ile karşınızda yer alıyoruz.

Nasıl Kredi Çekilir?

Kırmızı kalem bir nevi kara listedir.  Sicili bozuk olan vatandaşların kredi çekebilmesi için ipotek göstermeleri gerekmektedir. Bununla beraber kefil de sunulursa kredi imkanı elde edilebilir. Gerekli özellikle sahip olmayan kişilere bankalar kredi vermemektedir. Bankacılık sicili ise en önemli konulardan bir tanesidir. Birçok banka kredisi sicili bozuk olan kişilere kredi vermeye yanaşmamaktadır. Sadece bazı bankalar özel koşulları sağlayabilmek şartı ille kredi çıkartmaya başlamıştır. Kredi sicili bozuk olanlara kredi veren bankaların istediği koşullar ise;

  • Gelir belgesi
  • Yüksek limitli kredi başvurusu gerçekleştirilmemeli
  • Kefil getirilmeli
  • İstenmesi durumunda ipotek gösterilmelidir.

Burada saymış olduğumuz şartların hangisi istenirse eksiksiz olarak bankaya sunulması gerekir. Kamu bankaları Ziraat, Halk ve Vakıf bankası gibi bankalar bu konuda yardımcı olmaktadır. Devletin çıkardığı kanunla sicil affı yapılmış ve kredi çekemeyen sicili bozuklara vatandaşlara kredi hakkı sunulmuştur. Kamu bankaları ile beraber Yapı Kredi, Akbank ve Finansbank’ta kara listeye girenler için kredi imkanı sunmaktadır.

Kara Listede Bulunan Kişilere Kredi

Kredi Kayıt Bürosu insanları kredi notlarını düzenli olarak tutmaktadır. Kredi konusunda yaşayan, kredisini ödeyemeyen insanlar sicili bozuk listesinde yer almaktadır. Bu listede bulunan kişiler kolay kolay çıkmamaktadır. Yaklaşık olarak 5 sene boyunca bu listeden çıkmayabilirsiniz. Devlet bu konuda tolerans sağlayarak Kara listede bulunan kredi veren bankalara yazı gönderdi. Bu kanun ile kara listede bulunan kişiler daha kolay kredi çekebilmişlerdir. Yine de bankalara kara listede bulunan kişilere kredi verme konusunda sıcak bakmamaktadır. Devlet bankalara talimat verse de kredi tutarlarına garanti vermemektedir. Durum böyle olduğu zaman birçok banka bu krediyi zorluk çıkararak vermektedir. Ancak, kırmızı kalem yiyen kişilerin de kredi çıkartabilmeleri mümkündür.

Kredi Çekmek İçin Ne Yapmalı?

Öncelikli olarak bankaların sizin için kredi vermek istemediğini bilmelisiniz. Ancak, devlet teşviki ile kredi çekebilirsiniz. Kırmızı kalem yiyen kişilerin yapması gerekenler şunlardır:

  • İpotek belgesi gösterin,
  • Yüksek kazancınızın olduğunuz gösteren maaş bordrosu gösterin,
  • Kefilden yararlanın,
  • Bu maddelerle bankalara geri ödeyebilme garantisi verin.

Banka ikna olduğu zaman sizlere kredi verebilmektedir. Günümüzde pek çok kişi gelir belgesi olmadan bankalara yüksek limitli kredi başvurusu gerçekleştirmekte ve olumsuz yanıt almaktadır. Bankaları ikna etmeden yüksek kredi alma imkanınız yoktur. Kırmızı kalem yiyen kişilerin kredi çıkartabilmeleri için belirtilen şartları tamamlamaları gerekmektedir. Bu yazılanları uygulamamanız durumunda kredi çekemeyebilir ve işler daha da zor hale gelebilir.

The post Kırmızı Kalem Yiyen Nasıl Kredi Çekebilir? appeared first on technodoc.com.tr.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal