Küresel Ekonomiye 3 Trilyon Dolarlık Darbe

Küresel Ekonomiye 3 Trilyon Dolarlık Darbe

ABONE OL
21 Mayıs 2023, 20:03:18

El Niño Sıcak Hava Dalgası Dünya Ekonomisine Darbe Vuruyor

El Niño, günümüzde dünya genelinde hava durumunu etkileyen bir olaydır. Bazı yerlerde sel riskini artırırken diğer yerlerde ise kuraklık şiddetlendirebiliyor. ABD içinde, ülkenin güney yarısında daha yağışlı bir kış tetiklerken kuzeyde daha sıcak ve kuru bir hava durumu yaşanabiliyor. Dünya Meteoroloji Organizasyonu’nun yaptığı uyarıya göre, El Niño’nun bu yıl iklim değişikliği ile birleşerek “küresel sıcaklıkları keşfedilmemiş bir alana taşıyabileceği” belirtilmiştir.

El Niño, her iki ila yedi yılda bir döngüsel olarak geri dönen bir olaydır. Bu yıl Mayıs ve Temmuz arasında gelişmesi bekleniyor. Dartmouth tarafından yapılan bir çalışmanın yazarları, El Niño’nun geçtiği yıllar boyunca ülkelerin ekonomik büyümesini engellediğini buldular. El Niño’nun geçtiği yıllarda dünya genelinde büyük bir ekonomik darbe yaratması beklenmektedir. 1982-83 El Niño’sunun ekonomik etkileri analiz edilerek, beş yıl boyunca 4.1 trilyon dolarlık küresel gelir kaybına yol açtığı keşfedildi. Aynı şekilde 1997 ve 1998 yılları arasında gerçekleşen başka bir El Niño, dünyaya 5.7 trilyon dolarlık gelir kaybı yaşattı.

El Niño’nun etkileri dünya genelinde eşit biçimde dağılmamaktadır. ABD, her El Niño’dan beş yıl sonra bile, hava durumunun gelişmediği bir senaryo ile karşılaştırıldığında GSYİH’sında yüzde 3’lük bir düşüş yaşamıştır. El Niño’nun etkilerine daha duyarlı olan tropikal ülkeler olan Peru ve Endonezya, GSYİH’larının yüzde 10’dan fazla düşmesine şahit olmuşlardır.

El Niño için kartlar gerçekten büyük bir olay için hazırlanmış gibi görünüyor. Sonuçlarımız, büyük olasılıkla tropikal ülkelerde ekonomik büyümeyi on yıla kadar baskılayabilecek büyük bir ekonomik hasarın olacağını gösteriyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal