LCD, LED ve Amoled ekran farkı

LCD, LED ve Amoled ekran farkı

ABONE OL
20 Kasım 2022, 09:16:00

Ekranlar teknolojik cihazların en önemli parçalarından bir tanesidir. Ekran kalitesi ve dayanıklılığı cihazlar bakımından oldukça önemlidir. Hal böyle olunca ünlü teknoloji firmaları ekran kalitesini dayanıklılığını ve ekranın estetikliğini arttırmak amaçlı çalışmalar yapmaktadır.

Ekran çeşitleri iki farklı başlık altında incelenmektedir. Elektronik bir cihazın sağladığı kolaylığın en büyük etkenlerinden bir tanesi olan ekran kalitesi ve ekranın kalitesi LCD, LED ya da Amoled olmasına bağlıdır. Elektronik cihazlar bu üç ekrandan bir tanesine sahip olarak üretilmektedir. Kullanıcının ekrandan beklentisi sonucunda bu ekranlar kullanılmakta ve geliştirilerek sunulmaktadır.

LCD

Açılımı “Liquid Crystal Display” olan LCD ekranlar günümüzde çokça kullanılan bir türdür. Adından da anlaşılacağı üzere küçük kristallerden üretilmiş olup en çok da televizyon ve bilgisayarlarda kullanılmaktadır. LCD ekranlar Amoled ekranlara göre kalın olmakla birlikte daha dayanıklıdır. LCD ekranların en büyük avantajı oldukça gerçekçi olmasıdır. Diğer ekranlarda gördüğümüz saf kesintisiz siyah gibi renkler bulunmamakla birlikte siyah renk ışıkla aydınlatılmaktadır.

Bu nedenden kaynaklı olarak LCD ekranlar daha soluk gözükmektedir. Ancak oldukça gerçekçi görüntü oluşturabilmektedir. Bu özelliği ile Apple şirketinin tercih ettiği bir ekran türüdür.

LED

Açılımı “Light Emitting Diode”dir. LCD ekranlara göre daha tasarrufludur. LCD’ye göre daha derin bir siyah renk elde edebiliyor ve her pikseli aydınlatmaktadır. Ancak LED ekranlar telefonlara göre büyük kalmaktadır. Bu yüzden LED ekranlar dev ekranlarda yani stadyum ekranlarında, büyük elektronik renkli reklam afişlerinde ve benzeri alanlarda kullanılabilmektedir.

AMOLED

Açılımı “Active Matrix Organic Light Emitting Diode” olan Almoled ekranların arka ışığa ihtiyacı yapısı gereği bulunmamaktadır. Bundan dolayı bu enerjiye ihtiyaç duymadığından dolayı enerji tasarrufu ve verimi fazladır. Aynı şekilde arkadan gelen bir ışık olmadığından dolayı siyah renkler saf ve keskin olmaktadır. Bu yönünden dolayı da ekranlara yansıyan renkler çok canlı durmaktadır.  Bunun yanı sıra oldukça ince bir yapıya sahiptir.

Amoled ekranlar görüntüyü yenilemeyi oldukça iyi başaran ekran türleridir. Bu özelliği ile pek çok telefon üreten firmanın tercihi olmuştur. Samsung firmasının sıkça tercih ettiği bir ekran türüdür.

İçindekiler

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal