Memurlar Network Marketing Yapabilir Mi?

Memurlar Network Marketing Yapabilir Mi?

ABONE OL
20 Mart 2023, 02:43:12

Memurlar da Network Marketing yapabilir mi? Bu sorunun kesin bir cevabı yoktur çünkü herkesin farklı bir meslek hayatı ve farklı bir yaşam tarzı vardır. Ancak, memurlar da Network Marketing yapabilirler. Çünkü Network Marketing, herkesin yapabileceği bir iş modelidir ve herhangi bir mesleki geçmişe ihtiyaç duymaz. Ayrıca, Network Marketing esnek bir çalışma programı sunar ve ek gelir sağlamak için mükemmel bir fırsattır. Memurlar da Network Marketing yaparak, mesleklerinden ayrılmadan ek gelir elde edebilirler. Ancak, Network Marketing bir ana iş olarak görülmekten ziyade bir yan gelir olarak düşünülmelidir. Başarı için ise doğru seçimler yapmak, planlı bir çalışma ve doğru eğitim almak önemlidir.

Devlet memurları, e-ticaret veya network marketing tarzı ticari faaliyetlerde bulunmakla yasal mevzuat tarafından yasaklanmıştır. 657 sayılı kanunun hükümlerine göre, memurların ticari gelir elde etmesi yasaklanmıştır ve bu faaliyetler disiplin cezası gerektiren eylemler arasındadır.

DMK’nın 28. maddesi, devlet memuru statüsünde çalışanların herhangi bir ticari faaliyette bulunmasını ya da mevcut bir faaliyete dahil olmasını yasaklar. Bu faaliyetlerin tespiti halinde, memurluk görevinden çıkarılmak gibi disiplin cezaları uygulanır.

Network marketing satış sistemi hakkında daha fazla bilgi almak için technodoc.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Memurlar Farmasi’ye Üye Olabilir mi?

657 sayılı DMK uyarınca, memurların Farmasi üyeliği alarak ürün satışı yapması yasaklanmıştır. Kanunun 28. maddesi, devlet memurlarının ticari gelir getirici faaliyetlerde bulunmaması gerektiğini açıkça belirtir.

Bu hükme göre, memurların sadece bürolarda ve ofislerde satış yapmasıyla sınırlı olmadığı, gelir getirici herhangi bir ticari faaliyette bulunmalarının ya da bir ticari faaliyete ortak olmalarının yasaklandığı belirtilir. Dolayısıyla, memurların Farmasi üyeliği alarak ticari faaliyette bulunması, disiplin cezası gerektiren bir eylem niteliği taşır.

Memurlar Dolap’ta Satış Yapabilir mi?

Memurların, bağlı oldukları kanun hükümlerinde dolap satışıyla ilgili herhangi bir yasak bulunmadığı için, dolap satışı yapabilecekleri düşünülebilir. 657 sayılı DMK’nın 28. maddesi, memurların ticari faaliyetlerde bulunmasını yasaklasa da, dolap uygulaması, bireysel kullanıcılar tarafından (herhangi bir mağazaya tabii olmadan) kullanılmayan ikinci el eşyaların satışını gerçekleştirmektedir.

Kanunda, işletmeye, düzenli gelire ve vergiye tabii olmayan bu tür satışlarla ilgili bir yasağın belirtilmediği görülür. Bu nedenle, memurların dolap satışı yapmasının bir sakıncası olmadığı anlaşılır. Bununla birlikte, bu konuda emsal niteliğinde bir mahkeme kararı bulunmamaktadır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal