Meta her gün büyük ceza ödemek zorunda kalabilir

Meta her gün büyük ceza ödemek zorunda kalabilir

ABONE OL
18 Temmuz 2023, 00:01:20

Meta’nun Facebook ve Instagram Kullanıcılarını Takip Etme Pratikleri Meşru Değil

Norveç’in veri korumadan sorumlu düzenleyici kurumu, Meta’nın Facebook ve Instagram kullanıcılarını takip etme pratiklerinin kullanıcı gizliliğini ihlâl ettiğine hükmetti. Bu karara göre, Meta 4 Ağustos ve 3 Kasım tarihleri arasında her gün 1 milyon Norveç kronu (2,6 milyon TL) ceza ödemek zorunda kalacak. Norveç’in gizlilik komisyonunun tepe yöneticisi Tobias Judin, “Bunun yasa dışı olduğu o kadar açık ki hemen müdahale etmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği de daha önce şirketin konum, kullanıcı davranışı gibi verileri reklam amacıyla kullanmasını mahkeme kararıyla yasaklamıştı. Norveçli düzenleyici kurum Datatilsynet’in kararını Avrupa Veri Koruma Kurulu’na bildirerek, cezanın Avrupa geneline yayılabileceği ifade edildi. Judin, kararın Meta üstündeki baskıyı artırmayı hedeflediğini belirtti. Bu noktada Norveç’in Avrupa’da Ortak Pazar’ın bir parçası olduğunu, ancak Avrupa Birliği üyesi olmadığını hatırlatmakta fayda var.

Meta’nın Facebook ve Instagram kullanıcılarını takip etme pratikleriyle ilgili incelemeler sürdüğü belirtilirken, kararın şirketin hizmetlerini etkilemeyeceği açıklandı. Meta’nın açıklamasında, İrlanda Veri Koruma Komisyonu ile uyum konusunda çalışmalara devam ettikleri ve yasal dayanaklarla ilgili tartışmaların devam ettiği ifade edildi. Şirketler bu alanda düzenleyici bir kesinlik eksikliğiyle karşı karşıya kalmaktadır.

Meta’nın Avrupa’daki veri gizliliği sorunları yeni değildir. Daha önce İrlanda Veri Koruma Komisyonu, şirketin reklam hedeflemesi için kullanıcı verisi toplayamayacağına karar vermişti. Aynı şekilde Avrupa Birliği, kullanıcı verilerinin ABD’deki sunuculara transferi nedeniyle Meta’ya 1.2 milyar avro ceza kesmişti.

Meta Threads, Avrupa Birliği’nde Kullanıcılarla Buluşamadı

Meta’nın Twitter’a rakip olarak çıkardığı Threads, Avrupa Birliği’nde güvenlik endişeleri nedeniyle henüz kullanım için sunulmamıştır. Şirket, Avrupa Birliği’nin yaptırımlarından çekindiği için Threads’e AB sınırları içinden VPN ile erişilmesini dahi engellemektedir. Bu durum, Meta’nın Avrupa Birliği’ndeki işleri üzerindeki baskıyı artırmaktadır.

Kaynak:
– Norveç’in veri korumadan sorumlu düzenleyici kurumu, Meta’nın Facebook ve Instagram kullanıcılarını takip etme pratiklerinin kullanıcı gizliliğini ihlâl ettiğine hükmetti. Şirket, eğer gerekli önlemleri almazsa 4 Ağustos ve 3 Kasım tarihleri arasında her gün 1 milyon Norveç kronu (2,6 milyon TL) ceza ödemek zorunda kalacak. Norveç’in gizlilik komisyonunun tepe yöneticisi Tobias Judin, “Bunun yasa dışı olduğu o kadar açık ki hemen müdahale etmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.
– Daha önce Avrupa Birliği de şirketin konum, kullanıcı davranışı gibi verileri reklam amacıyla kullanmasını mahkeme kararıyla yasaklamıştı. Norveçli düzenleyici kurum Datatilsynet’in kararını Avrupa Veri Koruma Kurulu’na bildirdiği ve bu nedenle cezanın Avrupa geneline yayılabileceği ifade edildi. Judin, kararın Meta üstündeki baskıyı artırmayı hedeflediğini belirtti. Bu noktada Norveç’in Avrupa’da Ortak Pazar’ın bir parçası olduğunu, ancak Avrupa Birliği üyesi olmadığını hatırlatmakta fayda var.
– Datatilsynet’in kararıyla ilgili olarak Meta’dan yapılan açıklamada incelemelerin sürdüğü ve kararın şirketin hizmetlerini etkilemeyeceğini belirtti. Söz konusu açıklamada şu ifadeler yer alıyor: “AB’deki ana düzenleyicimiz olan İrlanda Veri Koruma Komisyonu ile kararlarına uyum konusunda yapıcı bir şekilde ilişki kurmayı sürdürüyoruz. Yasal dayanaklarla ilgili tartışmalar bir süredir devam ediyor ve işletmeler bu alanda düzenleyici bir kesinlik eksikliğiyle karşı karşıya kalmaya.”
– Veri gizliliği konusunda Meta’nın Avrupa’daki sıkıntılarının yeni olmadığını belirtmek gerekiyor. Kısa süre önce İrlanda Veri Koruma Komisyonu, şirketin reklam hedeflemesi için kullanıcı verisi toplayamayacağına hükmetmişti. Mayıs ayında ise Avrupa Birliği’ndeki kullanıcı verilerinin ABD’deki sunuculara transferi nedeniyle şirkete 1.2 milyar avro ceza kesilmişti.
– Meta’nın Twitter’a rakip olarak çıkarttığı Threads de güvenlik endişeleriyle henüz Avrupa Birliği’nde kullanıma sunulmuş değil. Avrupa Birliği’nin yaptırımlarından çekinen şirket, Threads’e AB sınırları içinden VPN ile erişilmesini bile engelliyor.

Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal