Meta Türkiye’deki seçimler için hazırlanıyor

Meta Türkiye’deki seçimler için hazırlanıyor

ABONE OL
05 Nisan 2023, 14:45:54

Meta Türkiye, 14 Mayıs’ta düzenlenecek cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin güvenliğini ve emniyetini sağlamak amacıyla harekete geçti. Şirket, yanlış bilginin yayılmasını azaltmak ve zararlı içeriklerin kaldırılması için teknoloji ve insan kaynaklarına yatırım yapacağını açıkladı. Seçim manipülasyonu için kullanılabileceği görülen Facebook’un çatısı altında çalışan Meta, önlem almak için Seçim Operasyonları Merkezi’ni etkin hale getirdi.

Seçim yaklaştıkça, Meta potansiyel tehditleri gerçek zamanlı olarak belirleyebilmek ve daha hızlı aksiyon alabilmek için operasyon merkezini kullanacak. Seçimlerle ilgili çevrimiçi asılsız bilgilerin önüne geçmek için eğitim programları başlatan Meta, dijital okur yazarlığı artırmak için de çalışıyor. Meta, Facebook ve Instagram’da taciz, şiddet, etnik köken veya din temelli saldırıları yasaklayan politikalarının yanı sıra seçimlerle ilgili birçok alanı da kapsıyor. Bu kuralları ihlal eden içerikler tespit edildiğinde platformlardan kaldırılıyor.

Meta Türkiye, asılsız bilgilerin tespit edilmesi için bağımsız üçüncü taraf doğrulama kuruluşlarıyla iş birliği yapıyor. Bu kuruluşlar arasında Doğruluk Payı ve Teyit de yer alıyor. Meta, aynı zamanda WhatsApp’ta da doğrulama süreci uyguluyor ve insanları doğrulama kuruluşlarına yönlendiriyor. Seçime dayalı reklamların da doğrulanması gerekiyor ve Meta, şeffaflık ilkelerine uygun olarak reklamverenlerin kimlik bilgilerini paylaşıyor.

Meta, Türkiye’deki seçimler öncesinde çok sayıda kapsamlı çalışma yürütüyor. Bu çalışmaların amacı, seçimlerin daha güvenli ve dürüst bir şekilde gerçekleşmesi için gerekli önlemleri almaktır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments