Metroidvania Nedir? Oyun Tarihinin En İyi Metroidvania Oyunları

Metroidvania Nedir? Oyun Tarihinin En İyi Metroidvania Oyunları

ABONE OL
03 Mayıs 2023, 01:57:41

Metroidvania oyun türü, retro oyun severlerin vazgeçemediği oyunlardan biridir. Bu türün adı, Metroid ve Castlevania serilerine benzer yapıdaki oyunları ifade etmektedir. Metroidvania oyunları, labirent benzeri bir harita yapısına sahiptir ve oyuncuların ilerleyebilmeleri için güçlendirici öğeleri toplamaları gerekmektedir. Oyun tarihinin en iyi Metroidvania oyunları arasında, Castlevania: Symphony of the Night, Super Metroid, Hollow Knight, Bloodstained: Ritual of the Night, Ori and the Blind Forest gibi oyunlar yer almaktadır. Bu oyuncuları şaşırtıcı bir dünya yapısı, büyüler ve sırlarla dolu maceralara götürmektedir. Metroidvania oyunlarının bu benzersiz özellikleri, retro oyun hayranları için çok popüler hale gelmiştir.

Harmanlanarak ortaya çıkan bir video oyun türü olan metroidvania nedir diye merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz. Metroidvania, ismini iki önemli oyun serisi olan Metroid ve Castlevania’nın birleşmesinden almıştır. Bu türdeki oyunlar genellikle 2D platform oyunları şeklindedir ve yapısında keşif, karakter geliştirme, non-lineer oyun yapısı, güçlenerek ilerleme ve yeniden ziyaret gibi mekanikler vardır.

Metroidvania oyun türü, oyuncuların geniş ve birbirleriyle bağlantılı haritaları keşfetmelerini, karakterlerini geliştirmelerini ve zaman içinde yeni yetenekler, güçler ve ekipmanlarla daha fazla alanı açmalarını sağlar. Keşif yapma, güçlenerek ilerleme ve yeniden ziyaret gibi özellikleriyle oyunseverler tarafından sıklıkla ‘Roguelike’ türüyle karıştırılsa da, bu iki tür birbirinden farklı oyun özelliklerini betimlediklerini söyleyebiliriz.

Metroidvania oyun türünün en iyi örneklerinden birkaç tanesini sizler için derledik. Bu listedeki oyunların halen erişilebilir ve sisteminizde kolayca oynanabilir olmasına özen gösterdik.

– Guacamelee! (2013)
– Dust: An Elysian Tail (2013)
– Ori and the Blind Forest (2015)
– Axiom Verge (2015)
– Hollow Knight (2017)
– Dead Cells (2018)
– Bloodstained: Ritual of the Night (2019)
– Blasphemous (2019)
– Ori and the Will of the Wisps (2020)
– Ender Lilies: Quietus of the Knights (2021)
– Tunic (2022)

Türün yeniden uyanışı olarak görülen Guacamelee!, hikayesi oldukça eğlenceli olan bir yapım olmasına rağmen Metroid ve Castlevania serilerinde gördüğümüz mekanikleri iyi sergiler. Dust: An Elysian Tail, grafikleri ve oynanışı ile öne çıkan bir yapım olup, Ori and the Blind Forest ise Metroidvania türünü naif ve hoş bir şekilde işleyebilen başarılı bir oyundur. Axiom Verge ise fiyat performans açısından diğer oyunlardan bir adım öne çıkarken, Hollow Knight ise türün en başarılı bağımsız oyunlarından biridir. Dead Cells, Bloodstained ve Blasphemous da türün en iyi örnekleri arasında yer almaktadırlar. Ori and the Will of the Wisps, ilk oyununa göre daha da geliştirilmiş harika bir yapımdır. Ender Lilies: Quietus of the Knights ise son zamanların en başarılı metroidvania oyunlarından birisi kabul edilmektedir. Listemizin en sonunda yer alan Tunic, harika grafikleri ve oynanışıyla türün en başarılı örneklerinden birisi olarak gösterilmektedir.

Metroidvania oyunları, keşif yapmayı seven, karakter geliştirmeyi seven ve oyun dünyasının non-lineer oyun yapılarından etkilenen oyuncular için ideal bir tercihtir. Bu türün en iyi örneklerini oynamak isterseniz, yukarıdaki listemize göz atmanızı öneririz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal