Microsoft-Activision Satın Alması Geçici Engellendi!

Microsoft-Activision Satın Alması Geçici Engellendi!

ABONE OL
14 Haziran 2023, 13:45:04

Microsoft’un Activision Blizzard’ı Satın Alma İşlemi Geçici Olarak Durduruldu

Microsoft, dünya çapında oyun piyasasında köklü bir yere sahip olan Activision Blizzard’ı 68.7 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın almayı planlıyordu, ancak bu dev teknoloji ve oyun hamlesi, federal bir mahkeme tarafından geçici olarak durduruldu. ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), ihtiyati tedbir talebinde bulundu ve mahkeme, ihtiyati tedbir kararını kabul etti.

Salı günü verilen kararın ardından Microsoft ve Activision Blizzard’ın satın alma işlemi tamamlamalarına şimdilik izin verilmedi. Mahkeme, önleyici ihtiyati tedbirin görüşüleceği duruşmanın tarihini 22 ve 23 Haziran olarak belirledi. Dolayısıyla, bu iki şirketin anlaşmayı bu ay içinde tamamlamaları olduğundan daha düşük bir olasılık taşıyor.

Microsoft sözcüsü David Cuddy, The Verge sitesine yaptığı açıklamada, “Hukuki sürecin hızlandırılmasının, oyun sektörüne daha fazla seçenek ve rekabet getireceğini düşünüyoruz. Mahkemeden bir karar çıkana kadar geçici bir kısıtlama anlamlı olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Microsoft ve Activision, satın alma niyetlerini 2022’nin Ocak ayında açıkladı ve o zamandan bu yana bu büyük hareket, düzenleyicilerin yoğun incelemesi altında kaldı. Avrupa Birliği düzenleyicileri bu anlaşmayı mayıs ayında onayladı, ancak Birleşik Krallık düzenleyicileri nisan ayında anlaşmayı engelledi. Bu karara Microsoft itiraz etti. FTC de anlaşmayı engellemek için geçtiğimiz aralık ayında bir dava açtı.

Eğer satın alma süreci belirlenen 18 Temmuz tarihinden önce tamamlanmazsa, Microsoft’un Activision Blizzard’a 3 milyar dolarlık tazminat ödeme yükümlülüğü bulunuyor. Hukuk sürecinin devam etmesi nedeniyle, Microsoft’un bu ödeme yükümlülüğünün gerçekleşme ihtimali artıyor.

Bu satın alma işlemi, oyun sektöründe büyük yankı uyandırmıştı. Activision Blizzard, bünyesinde popüler oyun serileri Call of Duty ve Diablo gibi isimleri barındırıyor. Microsoft’un bu hamlesi, oyun sektöründe şimdiden birçok tartışmayı beraberinde getirdi.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal