Microsoft, Çocuk Veri Davasında 20M$ Ödeyecek

Microsoft, Çocuk Veri Davasında 20M$ Ödeyecek

ABONE OL
11 Haziran 2023, 02:44:12

Microsoft’un Xbox Live aracılığıyla 13 yaş altındaki çocukların verilerini izinsiz bir şekilde topladığı iddiaları, şirketi mahkemede zor durumda bıraktı. Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından yapılan suçlama üzerine, Microsoft 20 milyon dolarlık bir sivil para cezası ödemeyi kabul etti. FTC, şirketin ebeveyn onayı almadan çocukların kişisel bilgilerini topladığını ve bu verilerin saklanış şeklinin güvensiz olduğunu öne sürdü.

Dava sonucunda Microsoft, suçlamaları ne kabul ediyor ne de reddediyor ancak çocuklar için veri koruma önlemlerini artıracağını ve eğer ebeveyn izni alınamazsa 2 hafta içinde çocukların kişisel verilerini sileceğini taahhüt ediyor. Ayrıca, çocukların Microsoft hesabından kişisel bilgi paylaştıklarında 13 yaşın altında olduklarını belirtmek zorunda olacaklar.

Bu gelişmeler, çocukların avucunun içinde olan teknoloji şirketlerinin veri toplama konusunda daha sıkı önlemler almalarını gerektiriyor. Geçtiğimiz aylarda FTC, Microsoft’un oyun geliştirici Activision Blizzard’ı satın alma işleminin video oyun pazarındaki rekabeti bozacağı gerekçesiyle engellenmesi için harekete geçmişti. Veri güvenliği konusu, teknoloji sektörünün karşılaştığı en önemli sorunlardan biri olmaya devam ediyor ve çocukların verilerinin daha iyi korunmasını sağlamak için daha fazla çaba gösterilmesi gerekiyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal