Microsoft Paint’e koyu renk modu desteği geldi

Microsoft Paint’e koyu renk modu desteği geldi

ABONE OL
02 Haziran 2023, 15:39:47

Microsoft Paint Windows 11 uygulaması için koyu renk modunu test ediyor. Yazılım devinin yaklaşık iki yıl önce duyurduğu bu özellik, Windows Insiders kullanıcıları için hem geliştirici hem de Canary kanallarında test ediliyor. Koyu renk modu desteği sunan diğer Windows 11 uygulamaları gibi, Paint de sistem temasına göre otomatik olarak bu moda geçiş yapabiliyor. Kullanıcılar istedikleri takdirde sadece Paint için de koyu renk moduna dönme seçeneğine sahip. Bu geçiş Paint’in ayarlar menüsü üzerinden gerçekleştiriliyor.

Microsoft’un yerleşik Windows uygulamalarından sorumlu baş program yöneticisi Dave Grochocki, “İçeriğinizin tuval üzerinde görünümü üzerinde size daha fazla esneklik ve kontrol sağlamak için yakınlaştırma kontrollerinde de iyileştirmeler yapıyoruz” şeklinde konuştu. Kullanıcılar artık yakınlaştırma veya uzaklaştırma için özel bir değer belirleyebilecek. Hatta bunları Paint penceresinin boyutuna ve ekran çözünürlüğüne göre ayarlamayı sağlayacak bir ekrana sığdır düğmesi de uygulamaya ekleniyor.

Windows 11’in stiliyle eşleşen güncellenmiş iletişim kutuları ve iyileştirilmiş erişilebilirlik kısayolları da Paint’in diğer yenilikleri arasında yer alıyor. Ne yazık ki, uygulamada hâlâ katmanlar için bir seçenek bulunmuyor. Bu nedenle Paint basit bir görüntü düzenleyici olmaktan öteye gidemiyor. Yazılım devi Paint’i Windows 10’dan çıkarmayı planlamış, ancak daha sonra vazgeçerek Paint’in yerini alması amaçlanan 3D Paint arka plana atılmıştı.

Microsoft Paint’in bu yenilenmiş versiyonu Windows Insiders kullanıcılarıyla test ediliyor. Özelliğin önümüzdeki aylarda tüm Windows 11 kullanıcılarına sunulması bekleniyor.

Microsoft Paint Windows 11 için Yenilikler: Koyu Renk Modu ve Yakınlaştırma Kontrolleri

Microsoft, Paint uygulaması için Windows 11 sürümünde koyu renk modunu test ediyor. Yaklaşık iki yıl önce duyurulan özellik, diğer Windows 11 uygulamaları gibi, sistemi temasına göre otomatik olarak koyu renk moda geçiş yapabiliyor. Kullanıcılar istedikleri takdirde sadece Paint için de koyu renk moda dönebiliyor.

Ayrıca, Microsoft Paint’in Windows 11 sürümünde yakınlaştırma kontrolleri de yenileniyor. Yakınlaştırma veya uzaklaştırma için özel bir değer belirlemek ve Paint penceresinin boyutuna ve ekran çözünürlüğüne göre ayarlanmayı sağlayacak bir ekrana sığdır düğmesi ekleniyor. Bu yenilikler, içeriğin tuval üzerinde görünümü üzerinde daha fazla esneklik ve kontrol sağlanması amacıyla yapıldı.

Windows 11’in stiliyle eşleşen iletişim kutuları ve iyileştirilmiş erişilebilirlik kısayolları da Microsoft Paint’in güncellenmiş sürümünde yer alıyor. Ancak uygulamada hala katmanlar için bir seçenek bulunmuyor, bu nedenle Paint basit bir görüntü düzenleyici olarak kalıyor.

Microsoft Paint’in yenilenmiş sürümü şu anda Windows Insiders kullanıcıları tarafından test edilmekte ve önümüzdeki aylarda tüm Windows 11 kullanıcılarına sunulması beklenmektedir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments