Microsoft ve AMD, yapay zeka işlemcilerinde güçlerini birleştiriyor

Microsoft ve AMD, yapay zeka işlemcilerinde güçlerini birleştiriyor

ABONE OL
07 Mayıs 2023, 13:41:15

Microsoft, yapay zeka çip endüstrisindeki genişlemesini hızlandırmak için AMD ile iş birliği yapıyor. Bloomberg’in haberine göre, Microsoft, Nvidia gibi rakip bir firmaya alternatif olarak AMD’nin yapay zeka çip gelişimini destekliyor. AMD de Microsoft’un Athena olarak adlandırılan yapay zeka çiplerini geliştirmesine yardımcı oluyor. Yapay zeka endüstrisi hızla büyürken, AMD’nin CEO’su Lisa Su, yapay zeka alanındaki fırsatlarından çok heyecanlı olduklarını ve bu alanda bir numaralı stratejik önceliklerinin olduğunu söyledi.

Nvidia, GPU’lar için etkileyici bir pazar payına sahip olduğu için yapay zeka çip endüstrisinde hükmedebiliyor. Ancak, makine öğrenimi dağıtımları için uygun bir alternatif yok. Bu sebeple, AMD, yapay zeka endüstrisinde daha avantajlı bir konuma geçmek istiyor. Microsoft ve AMD, kendi içinde geliştirdikleri yapay zeka çipleri ile özelleştirilmiş GPU çiplerindeki büyüyen kıtlığı azaltmak için çalışıyor.

AMD, en büyük müşterilerinin yapay zeka veri merkezlerinde kullanabilecekleri kısmen özelleştirilmiş çipler oluşturmak için iyi bir konumda olduğunu söylüyor. Şirket, gelecekte çıkaracağı Instinct MI300 veri merkezi çipinin yapay zeka yükleri için uyarlanabileceğine güveniyor. Microsoft ve AMD, yapay zeka çipleri üretmeye çalışan tek oyuncular değil. TPU (Tensor İşlem Birimi) çipi geliştiren Google ve Trainium AI çipi üzerinde çalışan Amazon da bu alanın önemli oyuncularından.

Microsoft ve AMD’nin iş birliği yaparak yapay zeka endüstrisindeki kıtlığı azaltmak için çalışmaları ve AMD’nin yeni çipleri geliştirerek rekabette öne geçmek istemesi, bu alanda önemli bir adım olarak karşımıza çıkıyor. Bu iş birliği ile yapay zeka endüstrisinde Nvidia’nın rakipleri karşısındaki avantajı azalmış olabilir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal