Microsoft Xbox One İçin Oyun Üretimini Durdurdu

Microsoft Xbox One İçin Oyun Üretimini Durdurdu

ABONE OL
16 Haziran 2023, 12:38:13

Microsoft, Xbox One için yeni oyun geliştirme faaliyetlerine son verdiğini duyurdu. Xbox Game Studios başkanı Matt Booty, Xbox Series S / X nesliyle ilgili olarak “Artık 9. nesle geçtik.” dedi.

Microsoft, Xbox One donanımını ve bu nesilde çalışan oyunları hala desteklemeye devam edecek, ancak dahili stüdyolar artık Xbox One için yeni oyunlar üretmeyecek. Bu noktaya yavaş yavaş ilerlemek için Microsoft, Xbox Cloud Gaming’i kullanarak var olan Xbox One kullanıcılarına Microsoft Flight Simulator gibi oyunları sunuyor.

Microsoft’un en son Xbox Games Showcase etkinliğinde, Xbox One üzerinde doğal olarak çalışacak herhangi bir ilk parti oyunun olmadığı belirtiliyor ve Booty, şirketin Xbox Cloud Gaming altyapısını kullanarak en son oyunları Xbox One kullanıcılarına sunmaya devam edeceğini söylüyor. Booty, “İşte desteklemeyi sürdürme şeklimiz bu.” diye ekliyor.

Microsoft, odak noktasını Xbox Series S / X’e kaydırıyor

Microsoft’un kendi oyun geliştiricileri artık Xbox Series S / X konsollarına odaklanmış durumda. Son zamanlarda bazı geliştiricilerin, en yeni Xbox oyunlarında zorunlu Xbox Series S uyumluluğunun düşürülmesini talep ettiği iddia edilse de, Microsoft rotasını belirlemeye devam ediyor.

299 dolarlık (Türkiye fiyatı 10-11 bin TL arası) Xbox Series S, 1440p çözünürlükte oyun oynama ve 120fps’ye kadar performans sağlayan bir konsol olarak piyasaya sürüldü. Ancak birçok oyun, yalnızca 1080p çözünürlük sunarak, daha güçlü Xbox Series X’in sunduğu yüksek kare hızlarını sunmuyor.

Daha büyük ve daha güçlü olan Xbox Series X, daha fazla grafik işlem gücüne ve 16GB RAM’e sahipken, daha küçük Xbox Series S sadece 10GB RAM sunuyor. Bellek kısıtlamaları bazı geliştiriciler için zorluk oluştursa da, Microsoft, minyatür Xbox’ın genel grafik performansını iyileştirmeye ve Xbox Series S üzerindeki geliştiricilerin daha fazla belleğe erişmesini sağlamaya çalışıyor.

Xbox One’ın artık Microsoft’un geri planına itilmesiyle, Xbox başı Phil Spencer son zamanlarda şirketin “herkesin dijital oyun kütüphanesini oluşturduğu Xbox One neslinde kaybedebileceği en kötü nesli kaybettiğini” kabul etti. Microsoft, 2022’deki sessiz Xbox lansmanlarından sonra Xbox Series X / S ile büyük bir adım yapmayı hedefliyor. Son zamanlarda düzenlenen Xbox Games Showcase etkinliğinde, 2023 ve 2024’te Xbox’a gelecek bir dizi ilk parti oyunu gösterildi.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal