Microsoft yapay zekâ için düzenleme istiyor

Microsoft yapay zekâ için düzenleme istiyor

ABONE OL
26 Mayıs 2023, 21:43:17

ABD’de Microsoft, yapay zekâ düzenlemelerine odaklanacak federal bir yapı kurulumu için lobi çalışmaları yürütüyor. Konuşmalarda, Microsoft’un başkanı Brad Smith, hukukun üstünlüğü ve demokratik taahhüdün teknolojinin yapay zekâ dahil tüm alanlarında önemini vurguladı. Microsoft’un yapay zekânın düzenlenmesine yönelik çağrısında, yedek devre kesicilerinin zorunlu tutulması ve hızlı arıza güvenliği önlemleri alınması da öneriler arasında yer aldı. Ayrıca, Smith, ABD Başkanı Joe Biden’ın Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü’nün (NIST) yapay zeka araçları ile ilgilenen tüm federal kurumlar tarafından takip edilmesini gerektiren bir yürütme emri oluşturmasını önerdi.

Microsoft, OpenAI ve Google gibi büyük şirketlerin yapay zekâ düzenlemesi çağrısında bulunması, yapay zekâ teknolojisinin potansiyel tehlikelerine dikkat çekerken sağlayacağı faydalardan da bahsediyorlar. OpenAI CEO’su Sam Altman, ABD Kongresi’nde yaptığı konuşmada yapay zekâ düzenlemesi için “yeni bir kurum” gerektiğini belirtirken, Google ve Alphabet’in küresel ilişkilerden sorumlu CEO’su Kent Walker, teknolojik atılımları yaygın faydalara dönüştürmeye yardımcı olmak için hükümet, şirketler, üniversiteler ve daha fazlası genelinde geniş tabanlı çabalar çağrısında bulundu.

Yapay zekâ, insanların yapay zekânın geliştirilmesinden uzaklaşmasına yol açabilecek endişelere neden oluyor. Eski Google Başkan Yardımcısı Geoffrey Hinton, nisan ayında görevinden istifa ederek yapay zekâ riskleri konusunda açıkça uyarmak için harekete geçti. Ancak, yapay zekânın insanlığa daha önce hiçbir icadın getirmediği faydalara da sahip olabileceği unutulmamalıdır. Microsoft’un yapay zekâ düzenlemeleriyle ilgili çağrısı, yapay zekânın faydalarını en üst düzeye çıkarırken potansiyel tehlikelerine de dikkat çekmesi açısından önemlidir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments