Microsoft’a Türkiye’den Activision onayı geldi

Microsoft’a Türkiye’den Activision onayı geldi

ABONE OL
14 Temmuz 2023, 21:05:00

Microsoft, 2022’nin ocak ayında Activision Blizzard’ı 68.7 milyar dolar karşılığında satın alma anlaşmasını tamamladı. Ancak, bu süreç beklenenden daha uzun sürdü ve ABD ve İngiltere’de şüpheyle karşılandığı için henüz tamamlanmamıştı. Neyse ki, Türkiye’nin onayıyla birlikte anlaşma resmiyet kazandı. Activision Blizzard’ın iletişim şefi ve kurumsal ilişkilerden sorumlu başkan yardımcısı olan Lulu Cheng Meservey, Türkiye’nin koşulsuz şekilde satın alma anlaşmasını onayladığını Twitter hesabından duyurdu.

Cheng Meservey, “Şimdi başka bir ülke, pazar liderinin yerleşik hakimiyetinden ziyade tüketicileri ve rekabeti koruyan düşünceli bir karara varmıştır.” şeklinde ifade ederek bu kararın Sony gibi Microsoft’un en büyük rakiplerinden birine meydan okuduğunu belirtti. Sony, özellikle Call of Duty’nin oyun pazarında etkisini gerekçe göstererek satın alma sürecine itiraz etmişti.

Bu onayla birlikte Microsoft, diğer ülkelerdeki onay süreçlerine odaklanmaya devam ediyor. ABD’de Federal Ticaret Komisyonu (FTC) süreci lehlerine sonuçlandırsa da FTC’nin üst mahkemeye temyiz etme kararı aldığını açıkladı. İngiltere’de ise incelemenin 29 Ağustos’a kadar devam edeceği duyuruldu.

Bu satın alma anlaşması, Microsoft’un oyun endüstrisindeki varlığını güçlendirmek için attığı önemli adımlardan biridir. Activision Blizzard, popüler oyunlarının yanı sıra güçlü yayıncılık ağlarıyla da bilinmektedir. Microsoft, bu anlaşma ile oyun konsolu pazarında daha da güçlenerek rekabetçi bir konuma gelmeyi hedefliyor.

Özetlemek gerekirse, Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın alma anlaşması Türkiye’nin de onayını almış durumda. Bu anlaşma diğer ülkelerdeki onay süreçlerine devam ederken Microsoft’un oyun endüstrisindeki varlığını güçlendirmesi hedefleniyor. Microsoft, oyun konsolu pazarında rekabetçi bir konuma ulaşarak büyümeyi amaçlıyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal