Microsoft’un Windows ve cihaz gelirleri düştü

Microsoft’un Windows ve cihaz gelirleri düştü

ABONE OL
27 Nisan 2023, 02:27:37

Microsoft, 2023 mali yılının üçüncü çeyreğine ilişkin finans raporunu yayınladı. Şirket, bu dönemi 52.9 milyar dolar gelir ve 18.3 milyar dolar net gelir elde ederek tamamladı. Gelirde yüzde 7, net gelirde ise yüzde 9 oranında artış kaydedildi. Microsoft’un finans şefi Amy Hood, PC talebinin beklenenden biraz daha iyi olduğunu söyleyerek, 2023 mali yılının dördüncü çeyreğinde benzer bir tablo öngördüklerini açıkladı.

Ancak, Windows, cihaz ve Xbox gelirlerindeki düşüş, bulut, Office ve sunucu birimlerinin gelirleri tarafından telafi edildi. PC üreticilerinin Windows’a ödedikleri para yüzde 28 oranında azaldı ve PC ve dizüstü bilgisayar satışları, IDC ve Canalys verilerine göre yıllık bazda yüzde 30 oranında geriledi. Microsoft’un cihaz gelirleri de bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 30 oranında azaldı.

Xbox gelirlerindeki düşüşe rağmen abonelik gelirlerinin neredeyse 1 milyar dolara ulaştığı ve oyun gelirlerindeki artışın devam edeceği belirtildi. CEO Satya Nadella, Xbox’ın aylık aktif kullanıcı ve cihaz sayılarında rekor kırdığını açıkladı.

Microsoft’un kayıplarını yine Office, bulut ve sunucu ürünleri telafi etti. Sunucu ürünleri ve bulut servisleri gelirleri yüzde 17, Azure gelirleri ise yüzde 27 oranında arttı. Microsoft 365’in abone sayısı ise yüzde 12 oranında artış göstererek 65.4 milyona ulaştı. LinkedIn’deki oturumlar yüzde 15 oranında, sosyal ağın gelirleri ise yüzde 8 oranında arttı. Microsoft Teams’in aylık kullanıcı sayısı ise 300 milyonu buldu.

Microsoft, çeyreklik finans raporunda, geçmişteki kayıplarının yanı sıra gelecekteki büyüme potansiyelini de ortaya koyuyor. Yapılan açıklamalara göre, Office, bulut ve sunucu ürünleri gibi diğer iş kolları, kayıpları telafi ederek şirketin büyümesini sürdürmesine yardımcı oluyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal