Monster Abra A5 V19.3 İnceleme

Monster Abra A5 V19.3 İnceleme

ABONE OL
21 Ağustos 2023, 14:11:06

Oyuncular için güçlü bir seçenek olan Monster Notebook’un yeni oyun canavarı, ABRA A5 V19.5’ı inceledik. Laptop’ın Monster Notebook olduğunu anlamak zor değil, zira “canavar” kelimesiyle anılan bir marka. Monster, özellikle fiyat/performans modelleri sunarak birçok öğrenciyi memnun etmiş bir marka. Rakiplerine nazaran daha uygun fiyatlardan üst seviye performans sunan Monster Notebook, aynı zamanda satış sonrası desteğiyle de kullanıcılarından tam not almıştır. Sadece oyun oynamayı seven öğrenciler değil, aynı zamanda profesyonel gamerlar, mimarlar, mühendisler, tasarımcılar ve günlük kullanımda güçlü bir bilgisayara sahip olmak isteyenler de Monster Notebook’u tercih etmektedir. Bugün inceleyeceğimiz model, Monster Notebook’un en yeni dizüstü bilgisayarlarından biri olan Monster Abra A5 V19.5’tir.

Monster Abra A5 V19.3 İnceleme

Monster Abra A5 V19.3 modelinde, NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti Max-Performance ekran kartı bulunmaktadır. Bu ekran kartı, 4GB GDDR6 belleklerle desteklenmekte olup, 128-bit bellek arayüzü genişliğine sahiptir. NVIDIA’nın Ampere mimarisine dayanan bu ekran kartı, özellikle yüksek performans beklentisi olan oyun severler tarafından tercih edilen bir modeldir. Ancak, bu ekran kartının avantajları sadece oyuncularla sınırlı değildir. Şimdi, avantajlarından bahsetmeden önce oyunlarla ilgili avantajlarına odaklanalım. NVIDIA’nın yeni RTX ekran kartları, RT çekirdekleri sayesinde benzersiz bir ışın izleme performansı sunmaktadır. Işın izleme, oyunlarda fotorealistik grafiklere olanak sağlayan ışığın hareketlerinden kaynaklanan efektlerin gerçekçi bir şekilde oluşturulmasını sağlayan bir tekniktir. Bu teknoloji sayesinde, ışık, global aydınlatma, ışık saçan dokular, gölgeler, yansımalar ve çevresel perdelemeler gibi önemli grafik öğelerinin daha gerçekçi bir şekilde simüle edildiği ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla, RTX ekran kartları sayesinde daha önce oynadığınız oyunlar çok daha gerçekçi hale gelmektedir. Monster Abra A5 V19.3’teki RTX 3050 Ti Max-Performance ekran kartı da bu ışın izleme teknolojisinden faydalanmaktadır. Bu nedenle, oyun deneyiminizi en üst düzeye çıkarmak için mükemmel bir seçenektir. Işık ve ışık kaynaklı efektlerin bilgisayar tarafından simüle edilmesi, daha gerçekçi gölgeler, yansımalar ve aydınlatma efektleri sağlamaktadır. Sonuç olarak, bu ekran kartıyla oynadığınız oyunlar daha önce hiç olmadığı kadar gerçekçi görünecektir. Monster Abra A5 V19.3 modelindeki NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti Max-Performance ekran kartı, yenilikçi teknolojisi ve sunduğu avantajlarıyla oyun tutkunlarına üstün bir performans vadediyor. Eğer sıradışı bir oyun deneyimi istiyorsanız, bu ekran kartı tam size göre. Türkçe dil kurallarına uyarak ve içeriğin özünü koruyarak tekrar yazımı gerçekleştirdim.

Monster Abra A5 V19.3, güçlü RTX ekran kartıyla birlikte geliyor. RTX ekran kartlarının bir diğer avantajı olan DLSS özelliği, oyun performansını artırmak için kullanılıyor. NVIDIA tarafından geliştirilen DLSS, tensör çekirdeklerini kullanarak oyunları daha düşük bir çözünürlükte hesaplayıp ekran çözünürlüğüne yükseltiyor. Bu sayede, 4K çözünürlükteki bir oyunu oynarken bile oyunun daha iyi bir performansla çalışmasını sağlıyor. DLSS, yapay zekâ algoritmasıyla eksik pikselleri hesaplayarak oyunun yine de yüksek çözünürlükte görünmesini sağlıyor ve FPS değeri olarak da büyük bir performans artışı sağlıyor. RTX ekran kartlarının tensör çekirdeklerine sahip olması, yapay zekâ işlemlerini de hızlandırabiliyor. Öğrenciler, uzaktan eğitim veya grup çalışmaları için NVIDIA Broadcast özelliği sayesinde yapay zeka destekli gürültü giderme ve yapay arka plan gibi özelliklerden faydalanabiliyorlar. Ayrıca, yapay zeka destekli uygulamalar ve GPU hızlandırmasıyla okul işlerini daha hızlı bir şekilde tamamlayabiliyorlar. Bu özellikler sadece oyunlarda değil, aynı zamanda yayın yaparken de büyük fayda sağlıyor. Sanal arka plan oluşturma, otomatik çerçeveleme ve mikrofonda parazitlenmeyi önleme gibi özellikler, oyun yayını yapanların işlerini kolaylaştırıyor. Monster Abra A5 V19.3’ün diğer önemli sistem özellikleri ise testlere geçmeden önce bahsetmeye değer.

Monster Abra A5 V19.3 İnceleme

Monster Abra A5 V19.3’te, Intel’in 12. nesil Alder Lake işlemci ailesinden Core i7-12700H işlemci kullanılmaktadır. Bu işlemci, 14 fiziksel çekirdeği ve 20 izleğiyle yüksek performans sunmak üzere verimlilik odaklı ve performans odaklı çekirdekleri bir araya getirerek yüksek frekans değerleri sağlamaktadır. Verimlilik odaklı çekirdeklerle 3.50 GHz’ye kadar ulaşılabilirken, yük altında performans odaklı çekirdekler devreye girerek 4.7 GHz bandına ulaşabilmektedir. 10nm SuperFin fabrikasyon süreciyle üretilen bu işlemci, Monster Abra A5 V19.3’ü sadece bir oyun bilgisayarı olmaktan çıkarıp yüksek performans bekleyen profesyonel kullanıcılara da hitap etmektedir. Ayrıca, bizim montaj hattında kullandığımız dizüstü bilgisayar da bir Monster olduğundan, yüksek performans beklentilerini karşılamaktadır. Monster Abra A5 V19.3’te 8 GB DDR4 bellek kullanılmaktadır. Bu RAM, 3200MHz frekansta çalışmaktadır ve elbette satın alım aşamasında bellek kapasitesi artırılabilir. Montar Notebook’un ürün sayfasında, satın alım aşamasında çeşitli konfigürasyon öğelerinin değiştirilebileceği bir seçenek sunulmaktadır. Ayrıca bu modelde depolama birimi olarak 500 GB kapasiteli M.2 SSD kullanılmaktadır. Bu disk de yüksek performans sunmaktadır. Yapılan CrystalDiskMark testlerinde, 2480 MB/s sıralı okuma ve 1960 MB/s sıralı yazma performansı gerçekleştirdiği görülmektedir, ki bunlar oldukça yüksek değerlerdir.

Monster Abra A5 V19.3’ün ekranı, 15.6 inç boyutunda olduğunu belirtelim. Bu ekran Full HD çözünürlük sunuyor ve 144Hz tazeleme hızıyla çalışıyor. Yani, RTX 3050 Ti ekran kartının oyunlardaki fps değeriyle senkronize olabilmesi anlamına geliyor. Bu sayede oyunlarda takılmalar veya ekran yırtılmaları gibi sorunlarla karşılaşmıyorsunuz. Oyun deneyimi oldukça akıcı bir şekilde gerçekleşiyor. Monster Abra A5 V19.3, oyuncular için geniş bir yelpazeye sahip. RTX 3050 Ti ekran kartı ve Core i7-12700H işlemci sayesinde hemen hemen her oyunu oynayabilirsiniz. Zaten Monster Notebook’un da sloganı bunu vurguluyor: “Oynayamayacağınız oyun olursa, paranız iade edilir.” Monster Abra A5 V19.3’ü elimizde bulundurduğumuz süre boyunca birçok oyunu deneme şansı elde ettik. Özellikle RTX ve DLSS performansıyla öne çıkan oyunlar arasında Minecraft, Spider-Man Remastered, Valorant ve Apex Legends yer aldı. Bu oyunlarda elde ettiğimiz sonuçlar oldukça etkileyiciydi. Peki, laptop’un sentetik testlerdeki başarısı nasıl? Bu konuyu da birçok noktada ölçtük. PCMark 10’un Essentials adımında 9.856 puan topladı ve Productivity testinde de 9.839 puan aldı. İşlemci özelinde yapılan Cinebench R23 testinde yakalanan sonuçlar da oldukça başarılıydı. Tek çekirdek performansıyla 1.797 puan ve çoklu çekirdek performansıyla 13.803 puan elde eden Monster Abra A5 V19.3, işlem gücü açısından ne kadar başarılı olduğunu kanıtlıyor.

Monster Abra A5 V19.3 İnceleme

3DMark testine geldiğimizde, Abra A5 V19.3 modeli, TimeSpy testinden 6 bin 902 puan elde etmeyi başardı. Fire Strike testinde ise 14 bin 764 puan ve Night Raid testinden 46 bin 591 puan elde etti. Monster Abra A5 V19.3 modeli serin çalışma özelliğine sahip bir notebook’tur. Bunun için bilgisayarın sağ ve sol yanlarına ek olarak arka tarafına da havalandırma mazgalları yerleştirilmiştir. Bu sayede 4 farklı yönden hava çıkışı sağlanmakta ve sıcak hava hızlı bir şekilde dışarıya atılarak iç yüzeyin hızlıca serinlemesi sağlanmaktadır. Control Center uygulaması sayesinde notebook’un çalışma modlarını değiştirebilir ve fanları istenilen hızda çalıştırabilirsiniz. Eğer düşük işlem gücü gerektiren uygulamalar kullanıyorsanız, notebook’u ofis modunda; yüksek performans gerektiren işlemler için ise Turbo modunda çalıştırmanız önerilir. Bu şekilde çalışma tarzınıza uygun performans elde edebilirsiniz. Notebook’un diğer detaylarına baktığımızda, Monster Notebook’un diğer modellerinde olduğu gibi ideal özelliklere sahip olduğunu görüyoruz. Bu modele geniş bir klavye kullanılmış, klavye tek bölge aydınlatmalıdır. Ekranın üzerinde HD kamera bulunmaktadır. Arka kapakta yer alan Monster logosu ışıklandırmalı olarak tasarlanmış ve ayrıca geniş bağlantı seçeneklerine ve Sound Blaster Cinema 6 Plus destekli hoparlörlere sahiptir.

Monster Abra A5 V19.3 modelinde 2 adet USB 3.1 Gen 1 portu, 1 adet USB 3.1 Gen2 portu ve 1 adet USB 3.1 Gen2 Type-C portu bulunmaktadır. Ayrıca HDMI 2.1 görüntü aktarım noktası ve Gigabit Ethernet portu da unutulmamıştır. Kablosuz bağlantı tarafında ise Wi-Fi 6 desteği ve Bluetooth 5.2 standardı kullanılmıştır.

Monster Abra A5 V19.3, teknik özellikleriyle dikkat çeken bir üründür. Monster markası tarafından sunulan bu ürün, kullanıcılara yüksek performans vaat ediyor. İşletim sistemi olarak FreeDos kullanılan bu bilgisayar, kullanıcılarına istedikleri işletim sistemini yükleme özgürlüğü sunuyor. Monster Abra A5 V19.3’ün en önemli özelliklerinden biri işlemcisi. Bu bilgisayarda Intel i7-12700H işlemciye yer verilmiş. 4 GHz işlemci hızıyla bilgisayarın hızlı ve verimli çalışmasını sağlıyor. Ayrıca 14 çekirdek sayısıyla güçlü bir performans sunuyor. Ekran ve grafik açısından da kullanıcıları tatmin eden bir ürün olan Monster Abra A5 V19.3, 15.6 inçlik bir ekrana sahip. IPS panel kullanılan bu ekran, 1920 x 1200 piksel çözünürlüğe sahip. Bu sayede hem net bir görüntü kalitesi sunuyor hem de geniş bir görüntüleme açısı sağlıyor. Bilgisayarın grafik işlemcisi ise NVIDIA GeForce RTX 3050Ti. Bu grafik işlemcisi, 4 GB grafik kapasitesine sahip. Bu sayede oyun oynama, video düzenleme gibi işlemlerde yüksek grafik performansı elde etmek mümkün. Monster Abra A5 V19.3, bellek ve depolama açısından da kullanıcılarına geniş seçenekler sunuyor. Bilgisayarda 8 GB bellek (RAM) ve 500 GB SSD depolama alanı bulunuyor. Bu sayede kullanıcılar, yüksek hızda çalışan bir bilgisayara sahip olmanın yanı sıra yeterli depolama alanına da sahip oluyor. Bağlantılar konusunda da Monster Abra A5 V19.3 oldukça işlevsel. Bilgisayarda 3 adet USB 3.1 portu ve 1 adet USB Type-C portu bulunuyor. Ayrıca HDMI ve Ethernet gibi önemli bağlantı noktalarına da sahip. Bluetooth ve Wi-Fi 6 gibi kablosuz bağlantı özellikleri de çeşitli ihtiyaçları karşılamak adına kullanıcılara sunulmuş. Monster Abra A5 V19.3’ün boyutları 359 x 244 x 27.35 mm olarak belirlenmiş. Bu boyutlar, bilgisayarın taşınabilirlik açısından da kullanıcıların beğenisini kazanıyor. Ayrıca sadece 2.1 kg ağırlığında olan bu bilgisayar, kullanıcılar için hafif bir seçenek sunuyor. Monster Abra A5 V19.3, teknik özellikleri, performansı ve işlevselliğiyle kullanıcıların beklentilerini karşılayan bir ürün. FreeDos işletim sistemi ve güçlü donanımıyla kullanıcılarına iş ve eğlence için ideal bir deneyim sunuyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal Portobet güncel giriş Ertesi Gün Hapı