Netflix, Şifre Paylaşımı Engellemeye Hazırlanıyor

Netflix, Şifre Paylaşımı Engellemeye Hazırlanıyor

ABONE OL
28 Mayıs 2023, 12:15:36

Netflix, düşen abone sayısı ve gelirlerle başa çıkmak için şifre paylaşımına sert bir darbe indirmeyi planlıyor. Geçmişte tek bir hesap paylaşımına izin veren Netflix, artık abonelerin ev dışındaki kişilerle aboneliklerini paylaşmak için ekstra ödeme yapmasını istiyor. Bu yeni politikanın Türkiye’de henüz uygulanmadığını belirtmek gerekir.

Şifre paylaşımının, Netflix’in on yıldan daha uzun bir süredir süren abone artışındaki ilk düşüşe neden olduğunu açıkladı. Aboneliklerinin dışındaki kişilere erişim için aylık ekstra 7.99 dolar ödeme yapılması gerekiyor. Ancak, Netflix’in mali durumuna nasıl bir etkisi olacağı henüz belirsiz.

Yatırımcılara, bazı kullanıcıların aboneliklerini iptal edeceği konusunda uyarıda bulunan Netflix, İspanya’da uygulamaya konulan bu politika sonrası 1 milyon kullanıcı kaybetti. Ancak Netflix yetkililerine göre, artan toplam gelir, kayıp abonelikleri karşılayacak.

Netflix, şifre paylaşımının yanı sıra, birden fazla kişinin aynı anda farklı cihazlardan ve farklı evlerden Netflix izlemesine olanak sağlayan daha pahalı abonelik planları için de bir sorun teşkil ediyor. Eğilim, bazı kullanıcıların aboneliklerini iptal ederek temel plana geçmeleri anlamına gelebilir. Bu durum, Netflix’in kullanıcı başına ortalama geliri (ARPU) üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Netflix’in bu politikası, kayıp abonelikleri telafi etmenin yanı sıra, gelirlerini artırmaya yönelik bir stratejidir. Ancak, bazı kullanıcıların aboneliklerini iptal etmek yerine planlarını düşürmeleri söz konusudur. Netflix yetkililerine göre, artan toplam gelir, abonelik iptallerini karşılayacak. Ancak, analistler Netflix’in reklamda telafi edemeyeceği zararlara uğrayabileceği konusunda uyarıyorlar.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments