Netflix şifre paylaşımına ücret getiriyor: Henüz Türkiye’de yok

Netflix şifre paylaşımına ücret getiriyor: Henüz Türkiye’de yok

ABONE OL
28 Mayıs 2023, 14:19:06

Netflix, hesap paylaşım politikalarında değişikliğe gitmeye hazırlanıyor. Ancak artık hesaplarınızı başkalarıyla paylaşmanız için ek bir ücret talep edilecek. ABD’deki Netflix Standart planına sahip kullanıcılar, aylık 7.99 dolar karşılığında ev dışında başka bir kişiyle paylaşma izni alabilecekler. İki ek üye ekleyebilen Netflix Premium kullanıcıları ise her bir ek üye için ayrıca 7.99 dolar ödemek zorunda kalacaklar. Bu yeni uygulamalar henüz Türkiye’de uygulanmamıştır.

Her şeyden önce, netflix’in hesap paylaşım politikasının kullanımının azaltılması amaçlanmaktadır. ABD’de, Netflix Premium paketine sahip olanlar ise iki ek üye ekleyebilecek, ancak her biri ayrıca 7.99 dolar olacak. Bu yeni uygulama, yalnızca ABD ve İngiltere’deki Netflix kullanıcıları tarafından uygulanacak ve düşük iki plana (Ayda 9.99 ve 6.99 dolar olan Temel veya Standart Reklamlı) abone olan Netflix kullanıcıları, hesaplarına hiçbir şekilde ek üye ekleyemeyecekler.

Netflix, şifre paylaşımına yönelik ücretli deneylerini bir süredir gerçekleştiriyor ve Şubat ayında bu testleri Kanada, Yeni Zelanda, Portekiz ve İspanya’ya genişletti. Şifre paylaşımına yönelik bu mücadele aslında bu yılın başında ABD’ye uygulanması planlanıyordu, ancak şirket bu faaliyete geçişi nisan ayına kadar ertelemişti.

Netflix’e göre, hesapların paylaşımının kullanımı, kullanıcının kimliği ve hesap etkinliği tarafından belirlenmektedir. Bunun yanı sıra, Netflix’in IP adreslerini kullanarak kullanıcının evini tespit ettiği belirtiliyor. Netflix aynı zamanda, hesap sahibi dışındaki cihazların Netflix Evi’nin bir parçası olmadığını belirlemek için hesap etkinliği ve cihaz kimliklerini de kullanmaktadır.

Netflix, hesap paylaşımına yönelik ücretli deneylerini bir süredir gerçekleştiriyor ve Şubat ayında bu testleri Kanada, Yeni Zelanda, Portekiz ve İspanya’ya genişletti. Şifre paylaşımına yönelik bu mücadele aslında bu yılın başında ABD’ye uygulanması planlanıyordu, ancak şirket bu faaliyete geçişi nisan ayına kadar ertelemişti. Bu değişikliklere karşı birçok kullanıcı tepki gösterse de, Netflix kullanıcılarına daha iyi bir izleme deneyimi sunma amacı taşımaktadır.

Bu uygulama ile Netflix, “davet eden” kişi tarafından ödenecek ekstra üye hesaplarına izin verirken, ekstra üyelere kısıtlamalar getiriyor. Aynı ülkede etkinleştirilen ekstra üyeler, bir seferde yalnızca bir cihazda içerik görüntülemeye veya indirmeye yetkili olacaklar. Ayrıca, bu üyeler ek profiller oluşturamayacakları gibi, Çocuk profili olarak da giriş yapamayacaklar.

Sonuç olarak, Netflix artık hesap paylaşımına yönelik yeni bir ücretli uygulama sunacaktır. Bu yeni uygulama, yalnızca ABD ve İngiltere gibi belirli ülkelerde uygulanacak ve düşük abone planlarına sahip kullanıcılar hesaplarına hiçbir şekilde ek üye ekleyemeyecekler. Ancak, bu uygulama, Netflix’in izleme deneyimini geliştirmeyi amaçlamaktadır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments