Nvidia’nın piyasa değeri 1 trilyon doları geçti

Nvidia’nın piyasa değeri 1 trilyon doları geçti

ABONE OL
30 Mayıs 2023, 18:58:13

Nvidia’nın piyasa değeri 1 trilyon doları geçerek teknoloji dünyasının trilyon kulübüne girdi. Bu büyük başarı, neredeyse tüm teknoloji şirketlerinin ürünlerine yapay zekâ araçlarını eklemek için yarışması ile birlikte gelmektedir. Google I/O ve Microsoft Build gibi etkinliklerde yapılan duyuruların büyük kısmı yapay zekâ üzerine odaklanırken, Nvidia da yapay zekâ ile ilgili çip sağlayıcısı olarak önemli bir konuma sahip.

Nvidia’nın Computex 2023 etkinliğinde tamamen yapay zekâ odaklı duyurular yapıldı. Oyunlar için Avatar Bulut Motoru’nu (ACE) kullanan oyunların bir demosu ve bir exaflop GPU performansı sağlayabilen en son GH200 Grace Hopper Superchip etrafında oluşturulmuş yeni bir süper bilgisayar etkinlikte sergilenmişti. Bu yenilikler, Nvidia’nın yapay zeka teknolojilerine yaptığı yatırımın bir göstergesi olarak değerlendirilebilir.

Amerikan piyasalarının açılmasıyla birlikte Nvidia’nın hisse değeri 400 doların üzerine çıkmış ve piyasa değeri de 1 trilyon dolara yükselmiştir. Şirketin hisseleri bu yazının yazıldığı dakikalarda 409.10 dolardan işlem görmekte ve piyasa değeri de 1.01 trilyon dolar seviyesine yükselmiştir.

Nvidia, Apple, Microsoft, Google ve Amazon gibi teknoloji devlerinin yer aldığı trilyon kulübüne girmiş olmasıyla ayrıcalıklı bir konuma sahip oldu. Apple, 2018’in ağustos ayında 1 trilyon dolar piyasa değerine ulaşmış ve Microsoft da 2019’un ağustos ayında aynı başarıyı göstermişti.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments