Opera, Yapay Zeka Destekli Kenar Çubuğunu Test Ediyor

Opera, Yapay Zeka Destekli Kenar Çubuğunu Test Ediyor

ABONE OL
26 Mayıs 2023, 07:25:31

Opera Tarayıcısının Yeni AI Kenar Çubuğu: Aria

Web tarayıcıları, artan yapay zeka (AI) uygulamalarıyla daha akıllı hale gelmektedir. Opera tarayıcısının yeni AI kenar çubuğu, Aria, kullanıcılara metin oluşturma, kod yazma, soruları yanıtlama ve daha fazlasını yapabilme imkanı sunmaktadır. Ayrıca, bilgi veritabanındaki tüm destek belgelerine de hakimdir ve Opera hakkında soruları yanıtlayabilir.

Aria, Opera’nın ekranın sol tarafındaki kenar çubuğunda bulunmaktadır ve simgesine tıklayarak onunla etkileşimde bulunabileceğiniz bir panel açılıyor. ChatGPT sohbet botunun standart sürümünden farklı olarak, web üzerinden güncel bilgileri ortaya çıkaran Opera’nın tarayıcı yapay zekası, birçok işlemi gerçekleştirebilir.

Aria’nın çıkışı, Opera’nın zaten sahip olduğu bazı AI özelliklerine yeni bir boyut kazandırdı. Şubat ayında Opera, ziyaret edilen web sayfası veya makalenin özetlerini oluşturmanızı sağlayan ChatGPT’yi kenar çubuğuna eklemişti. Ayrıca internet tarayıcısı, üzerinde olduğunuz sayfaya bağlı olarak değişen çeşitli AI araçlarına bir kısayol sunan AI ipuçlarını da çıkarmıştı. Bu, metni özetleme, okuduğunuz şeye dayalı bir tweet oluşturma veya belirli bir konsept hakkında açıklama alabilme gibi işlemleri gerçekleştirmenizi sağlıyor.

Opera, Microsoft’un Edge tarayıcısı da dahil olmak üzere diğer AI güncellemelerine göre bu yenilikleri sunmaktadır. Microsoft, Bing AI sohbet botu kenar çubuğunu tarayıcıya entegre etmenin yanı sıra, OpenAI’nin DALL-E resim oluşturucusunu da entegre etti. Ayrıca, AI destekli Microsoft 365 Copilot’unu da tarayıcıya getireceğini duyurdu.

Opera’nın AI destekli kenar çubuğuna şu anda sadece masaüstünde Opera One’ın son geliştirici sürümünü indirdikten ya da Android’de en son Opera beta sürümünü indirdikten sonra erişebilirsiniz. Bir hesap oluşturduğunuzda, şirket size aracın kullanıma açıldığında bildirim gönderecektir. Opera kullanıcıları, Aria’nın sunacağı kolaylıklarla web taramasındaki işlevselliği artıracaklarına şüphe yoktur.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal