Paul McCartney yapay zekâ ile şarkı yapıyor

Paul McCartney yapay zekâ ile şarkı yapıyor

ABONE OL
13 Haziran 2023, 19:30:40

Müzik endüstrisi ve yapay zekâ arasındaki işbirliği sadece kaçak şarkılar için vokal oluşturmaya indirgenemez. Legendar müzisyen Paul McCartney, The Beatles’ın son şarkısını oluşturmak için yapay zekâyı kullandığını açıkladı. BBC Radio 4’e verdiği röportajda, John Lennon tarafından kaydedilen bir demoyu yapay zekâ sayesinde bitmiş bir beste haline getirdiğini ifade etti. Yapay zekâ, bitmiş bir besteye karıştırılabilecek “saf” bir versiyon elde etmek için Lennon’ın sesini çıkararak yardımcı oluyor. McCartney, söz konusu şarkının bu yıl içinde piyasaya sürüleceğini belirtti.

McCartney, şarkının adını resmi olarak açıklamasa da, bahsi geçen eserin “Now and Then” adlı şarkı olduğu tahmin ediliyor. Lennon, bu şarkıyı 1978’de McCartney için kaydetmişti. Ancak, kaydın kalitesinin çok düşük olması nedeniyle yayınlanması veto edilmişti. Şu anda planlanan yayın ise, The Beatles belgeseli “Get Back” özelinde yapılan çalışmalar sayesinde gerçekleşti. Diyalog editörü Emile de La Rey, The Beatles şarkılarındaki vokalleri enstrümanlardan ve diğer seslerden ayırmak için yapay zekâ kullanmıştı. McCartney’e göre, bu teknolojiler şarkı üretmek için “bir tür esneklik” sağlıyor.

Müzik şirketleri ve yapay zekâ arasındaki ilişki genellikle telif hakkı anlaşmazlıkları nedeniyle olumsuz sonuçlar veriyor. Ancak, McCartney’in bu hamlesi diğer müzisyenler tarafından da takip edilebilir. Önemli olan, yapay zekâ teknolojisini yaratıcı ve yenilikçi bir şekilde kullanarak müziği ilerletmek ve keşfetmek.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal