PlayStation canlı servis oyunlarında iddialı

PlayStation canlı servis oyunlarında iddialı

ABONE OL
28 Mayıs 2023, 10:10:44

Sony, son yıllarda dünya genelinde bir oyun devi haline geldi. Özellikle tek oyunculu PlayStation oyunlarıyla kendisini kanıtlayan şirket, God of War, Horizon ve Spider-Man gibi birbirinden başarılı yapımlara imza attı. Ancak Sony, önümüzdeki birkaç yıl içinde canlı servis oyunlarıyla da büyüme planları yapıyor.

Sony, geçtiğimiz gün yaptığı kurumsal sunumda, oyun portföyü için yatırımlarını açıkladı. Şirket, 2025 mali yılı itibarıyla PlayStation Studios yatırımlarının yüzde 50’sinin yeni oyunlar olması hedefliyor. Böylece önceki yıllara göre ciddi bir atılım yapmayı planlıyor.

Sony’nin bu hamlesi, şirketin geleneksel oyunlara ve canlı servis oyunlarına yapacağı yatırımlar konusunda da bir ipucu veriyor. 2019 mali yılında, şirketin oyun portföyü yüzde 88 geleneksel oyunlardan, yüzde 12 ise canlı servis oyunlarından oluşuyordu. Ancak 2025 mali yılında bu oranların yüzde 40 geleneksel ve yüzde 60 canlı servis oyunlarına kayacağı açıklandı.

Bu hamle, son yıllarda Sony’nin canlı servis oyunlarına yaptığı yatırımlar göz önüne alındığında şaşırtıcı değil. Şirket, Bungie, Jade Raymond’s Haven Studios ve Firewalk Studios gibi büyük canlı servis oyunları üzerine çalışan stüdyoları satın aldı. Guerilla Games ise, Horizon serisinin yanı sıra çok oyunculu bir Horizon oyunu üzerinde çalışıyor.

Sony’nin yüz milyonlarca dolar yatırım yaptığı Epic Games ve Bungie gibi stüdyoların çıkardığı Fortnite ve Destiny 2 gibi oyunlar, canlı servis oyunlarının ne kadar para kazandırabileceğini şirkete göstermiş oldu.

Bu gece Türkiye saatiyle 23:00’te başlayacak olan PlayStation Showcase etkinliği sırasında, Sony’nin hem geleneksel hem de canlı servis formatındaki yeni oyunları hakkında bilgi vermesi bekleniyor. Oyuncular, şirketin hangi yeni oyunlarla karşımıza çıkacağını heyecanla bekliyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments