Porsche Mission X konsept otomobilini tanıttı

Porsche Mission X konsept otomobilini tanıttı

ABONE OL
10 Haziran 2023, 02:09:27

Porsche, geleceğin spor otomobili tasarımına yön vermek adına Mission X adını verdiği yeni bir konsept otomobil tanıttı. Elektrikli bir hiper otomobil olarak tanımlanan Mission X, klasik Porsche modelleri 959, Carrera GT ve 918 Spyder’den ilham alıyor. Aracın büyük parçaları karbon elyafı ile güçlendirilmiş plastikten yapılmış ve Le Mans spor arabaları tarzında yapılmış, öne ve yukarıya açılan yolcu kapılarıyla aerodinamik amaçlar için tasarlanmıştır.

Porsche otomobili “Roket Metalik” adı verilen bir kaplamayla sunuyor. İçeride ise deri ve karbon fiberle güçlendirilmiş plastikten yapılmış iki koltuk, üstü açık bir direksiyon simidi ve tur süreleri ve sürücünün hayati istatistiklerini görüntüleyebilen çok sayıda kamera ve saat bulunuyor. Aracın tasarımı, kademeli lastiklerle (önde 20 inçlik tekerlekler ve arkada 21 inçlik tekerlekler) aerodinamik amaçlar için tasarlandı.

Porsche, Mission X’in Almanya’nın popüler pisti olan Nürburgring Nordschleife çevresinde “yasal olarak” en hızlı karayolu aracı olma hedefini taşıyor. Ancak Mission X’in gerçek bir araca dönüşüp dönüşmeyeceğinin hala kesin olmadığını hatırlatmakta fayda var.

Porsche, Mission X’in bataryasını koltuklarının arkasına merkezi olarak yerleştirecek ve aracı Taycan Turbo S’den iki kat daha hızlı şarj edebilen 900 voltluk bir sistem mimarisine sahip olacak. Mission X’in üretimi için kesin bir karar verilmiş değil, ancak aracın üretime girmesi durumunda çok fazla ilgi göreceği kesin. Gelecekte, bu tür lüks, hiper ve spor otomobillerin daha çok elektrikli olacağı konusunda fikir beyan eden Mission X, önümüzdeki dönemde otomotiv dünyasının da parlayan yıldızlarından biri olacak gibi görünüyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal