Radyoloji Teknikeri Maaşları Ne Kadar? Tıbbi Görüntüleme (
2023
)

Radyoloji Teknikeri Maaşları Ne Kadar? Tıbbi Görüntüleme ( 2023 )

ABONE OL
13 Mart 2023, 23:26:35

Radyoloji teknikerleri, tıbbi görüntüleme işlemlerinde önemli bir rol oynar ve hastalıkların teşhis ve tedavisinde doktorlara yardımcı olurlar. Türkiye’de radyoloji teknikeri maaşları, mesleki deneyim, eğitim düzeyi ve çalışılan kuruma göre değişiklik göstermektedir. Ancak 2023 yılı için yapılan tahminlere göre, sektördeki istihdam artışı ve teknolojik gelişmelerin etkisiyle radyoloji teknikeri maaşlarının ortalama olarak 4.500 TL ile 7.000 TL arasında olması beklenmektedir.

2023 yılında yapılan zamlarla birlikte radyoloji teknikerlerinin maaşları artmıştır. Radyoloji teknikerleri, hastanelerin görüntüleme merkezlerinde özel eğitim ile yetişen sağlık personelleridir ve hastalara tanı koymak amacıyla yapılan görüntüleme tetkiklerini yaparlar. Radyoloji teknikerleri, tıbbi görüntüleme cihazlarını kullanarak kemik, organ, doku ve damarları görüntüleyerek rapor sunar. Hem özel hastanelerde hem de devlet hastanelerinde çalışma imkanı bulunmaktadır.

Radyoloji (Tıbbi Görüntüleme) Teknikerleri, bilgisayarlı tomografi, anjiografi, manyetik rezonans, floroskopi, mamografi, konvansiyonel radyoloji, nükleer tıp ve radyoterapi gibi alanlarda hizmet vermektedirler. Çekmiş oldukları film veya tetkiklerin kalitesini kontrol eder, sorumlu oldukları cihazların bakım ve onarımından sorumludurlar. Ayrıca yapılan işleri kayıt altına alarak arşiv düzenlemesi yaparlar.

Tıbbi görüntüleme teknikerlerinin maaşlarına etki eden birçok faktör vardır. Öğrenim durumu, hizmet yılı, derece kademe, döner sermaye, mesai, eş ve çocuk yardımı gibi nedenler maaşı etkiler. Devlet hastanelerinde çalışan radyoloji teknikerlerinin maaşları özel hastanelerde çalışanlardan daha fazla olmakta ve aile yardımı, çocuk yardımı, döner sermaye ödemeleri gibi ek ödemeler bulunmaktadır.

Radyoloji teknikerleri, özel hastanelerde asgari ücretle başlarlar. Fakat referans, bilgi ve tecrübelerine göre daha fazla maaş veren kurumlar da bulunmaktadır. Devlet hastanelerinde çalışan teknikerler KPSS sınavına girerek yerleşirler ve en düşük maaşları 6.429 TL’dir. Ancak maaşa eklenen sabit ek ödeme, performans ödemeleri ile birlikte bu maaş 8.500 TL’yi bulmaktadır. Radyoloji teknikerleri, devlet kurumlarında çalıştıkları fazla mesai için nöbet ücreti alırlar.

Maaş hesaplanırken kişinin medeni durumu, çocuk sayısı, çalıştığı yıl sayısı, eğitim durumu ve derece kademesi maaşa etki eder. Eşi çalışmayan radyoloji teknikerlerine aile yardımı ödenir ve 6 yaşından küçük çocuğu olanlara çocuk yardımı yapılır. Maaşlar tecrübe, öğrenim durumu ve daha önce çalışılan kurumlar nedeniyle değişebilir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal