Rahmi Saltuk kimdir, Rahmi Saltuk kaç yaşında?

Rahmi Saltuk kimdir, Rahmi Saltuk kaç yaşında?

ABONE OL
27 Nisan 2023, 12:45:44

Rahmi Saltuk, Türkiye’nin önde gelen iş adamlarından biridir. İstanbul’da doğmuş ve büyümüştür. Kendisi 1960’larda Türkiye’nin en önemli holdinglerinden biri olan Koç Holding’de çalışmaya başlamıştır. Burada başarılı bir kariyer yaparak yöneticilik pozisyonuna yükselmiştir. Daha sonra kendi işini kurmuş ve iş dünyasında önemli projelere imza atmıştır. Rahmi Saltuk şu anda 70 yaşında olup, hala aktif olarak iş hayatında yer almaktadır. İş hayatındaki başarıları ve deneyimi ile birçok genç girişimci için ilham kaynağı olmaktadır.

Rahmi Saltuk hakkında merak edilenleri burada bulabilirsiniz. Kendisi Türk halk müziği sanatçısı, siyasetçi ve oyuncudur. İsterseniz, Rahmi Saltuk biyografisi detaylarını inceleyebiliriz.

Rahmi Saltuk Kimdir?

Rahmi Saltuk, 1945 yılında Tunceli Hozat İlçesi Akören Köyü’nde doğmuştur. İlkokul ve ortaokul eğitimini memleketinde tamamlayan sanatçı, lise eğitimini Balıkesir ve Elazığ’da almıştır. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okudu ve eğitimine Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde devam etti. Ancak, avukatlık mesleğine hiçbir zaman adım atmamıştır.

Sanat hayatı Halk Oyuncuları Topluluğu’nun “Pir Sultan Abdal” adlı oyununda “ozan” rolünü üstlenmesiyle başladı. İki buçuk yıl boyunca 900 temsilde türkü söyleyen Rahmi Saltuk, ülke genelinde popüler bir sanatçı haline geldi.

1966 yılında Türkiye İşçi Partisi’nde siyaset yapmaya başlayan Rahmi Saltuk, 1967 yılında İstanbul Harbiye Açık Hava Tiyatrosu’nda düzenlenen Dostlar Gecesi için sahneye çıkarak tanındı. O, işgallerin, direnişlerin, Deniz Gezmiş ve dostlarının üniversite eylemlerinin vazgeçilmez sesi ve ismi haline geldi.

Sinema kariyeri ise, 1973 yılında “Bebek” filminde rol almasıyla başladı. Daha sonra, Şerif Gören’in yönettiği “Almanya Acı Vatan” adlı filmde de oynadı.

Evliliği, Asuman Saltuk ile olan evliliği esnasında iki çocuğu oldu: Baran ve İlke. Ancak, oğlu Baran 2011 yılında beşinci kattaki evlerinin penceresinden düştü ve hayatını kaybetti.

Rahmi Saltuk Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Rahmi Saltuk, Türk halk müziği sanatçılarından biridir. Sanat hayatı boyunca birçok türkü seslendirdi ve yurt çapında popüler bir isim haline geldi. Siyasi kariyeri ise Türkiye İşçi Partisi’nde başladı. İstanbul Harbiye Açık Hava Tiyatrosu’nda düzenlenen Dostlar Gecesi’nde sahneye çıkması, onu tanınır hale getirdi.

Rahmi Saltuk’un sinema kariyeri de başarılı oldu. “Bebek” ve “Almanya Acı Vatan” filmlerinde rol aldı. Ancak, en büyük kaybı oğlu Baran’ın ölümü oldu. Bugün, eşiyle birlikte Bodrum Gündoğan’da yaşamını sürdürmektedir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal