Reddit API Değişiklikleri, Apollo ve Diğer Uygulamaları Kapanmaya Zorluyor

Reddit API Değişiklikleri, Apollo ve Diğer Uygulamaları Kapanmaya Zorluyor

ABONE OL
10 Haziran 2023, 18:34:39

Reddit, tartışmalı API değişiklikleri nedeniyle popüler uygulamaların kapanma noktasına getirildi. Reddit CEO’su Steve Huffman, Cuma günü düzenlediği bir AMA oturumuyla API güncellemelerinde geri adım atmayacaklarını doğruladı. Bu karar, bazı geliştiricilerin iş modellerini zora soktu ve Apollo, Reddit is Fun ve Sync gibi popüler uygulamaların kapanma kararlarını hızlandırdı. Ancak Huffman, kapılarını kapatan uygulamalarla barışma ihtimalinin kapandığını belirtti ve Reddit’in, büyük ölçekli veri kullanımını desteklemeyi bırakması gereken bir işletme olması gerektiğini vurguladı.

18 Nisan’da Reddit, API’ye erişimi güncelleyeceğini, ek özelliklere ve daha yüksek kullanım limitlerine ihtiyaç duyan üçüncü taraflara premium erişim sunacağını duyurdu. Yılda 20 milyon dolarlık bir ücret talep edebileceği iddialarının ardından, bazı büyük Reddit toplulukları, üçüncü taraflara yönelik tehdidi protesto etmek için 12-14 Haziran arasında ‘karanlıkta kalacaklarını’ duyurdular.

Buna rağmen, platformun bir dizi sınırlama getirmesi büyük tepki çekti. Özellikle, platformda NSFW içeriklerin görünmesini yasaklama kararı, birçok kullanıcının öfkesini çekti. Sonuç olarak, Reddit’in tartışmalı API değişikliklerinin bir dizi popüler uygulamanın kapanmasına yol açacağı görülüyor.

Reddit, bu uygulamaların iş modelleri için sürdürülebilir olmadığını ve platformun kendi kendine sürdürülebilir bir işletme olması gerektiğini savunuyor. Ancak bu kararlar, platformdaki birçok kullanıcı ve geliştirici arasında ciddi bir öfke dalgasına neden oldu. Şimdi Reddit’in bu kararları yeniden gözden geçirmesi bekleniyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal