Reddit iş gücünde yüzde 5’lik kesinti yapacak

Reddit iş gücünde yüzde 5’lik kesinti yapacak

ABONE OL
07 Haziran 2023, 19:19:48

Reddit İş Gücüne Yeniden Yapılanma Yapıyor

Reddit, yeniden yapılanma sürecine girerek şirket içinde 90 çalışanın işine son verecek. Bu sayı, şirketin toplam iş gücünün yüzde 5’ine tekabül ediyor. Şirket ayrıca, 2023 yılına kadar işe almayı planladığı 300 yeni çalışanın sayısını 100’e düşürme kararı aldı. CEO Steve Huffman, şirketin ilk yarısının başarılı geçmesine rağmen, yeniden yapılanma kararı alarak ikinci yarısını ve sonrasını da başarı ile geçirmek istediklerini belirtti.

Reddit para kazanmak için yaptığı hamlelerden biri olarak, geçtiğimiz nisan ayında API erişimi için ücret almaya başladı. Bu karar, genellikle API aracılığıyla erişilen internetten alınan veriler kullanılarak eğitilen yapay zekalar gibi büyük teknoloji şirketlerinin de dikkatini çekti. Ancak bağımsız geliştiriciler bu karardan olumsuz etkilendiler. Üçüncü taraf uygulamalardan biri olan Apollo’nun geliştiricisi, uygulamasını çalışır durumda tutmanın kendisine yılda 20 milyon dolar mal olacağını söyledi. Bazı üçüncü taraf uygulamaları da, kullanıcıları şirketin API’si için ödeme yapamayacakları ve muhtemelen kapanacakları konusunda uyardı.

Reddit’in bu kararının öncesinde, çeşitli konulardaki düzinelerce subreddit topluluğu, bir protesto eylemi olarak karanlığa gömülmeyi planladıklarını açıklamışlardı. Bazıları 48 saat hareketsiz kalmayı planlarken, diğerleri şirket kaynaklı sorunun çözülmesine kadar kalıcı olarak karanlıkta kalmayı planlıyorlar.

Yeniden yapılanma sürecindeki Reddit, önümüzdeki dönemde en büyük hedeflerine ulaşmak için odaklanacak gibi görünüyor. Bu hedefler arasında gelecek yılı maddi açıdan başa baş kapatmak da bulunuyor. Reddit’in, bu süreçte yeniden yapılanma kararı alması, şirketin geleceği adına olumlu sonuçlar doğurabilir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments