Reddit’in yeni API politikası tepki çekti

Reddit’in yeni API politikası tepki çekti

ABONE OL
04 Haziran 2023, 18:19:58

Reddit, API erişimi için para alacaklarını duyurduğundan beri, üçüncü taraf Reddit uygulamalarının geleceği tehlikede gibi gözüküyor. Özellikle, Apollo gibi en popüler üçüncü parti Reddit uygulamaları için endişe verici bir durum söz konusu. Apollo’nun sürdürülebilirliği için Reddit’in yeni API fiyatlandırması konusunda milyonlarca dolar harcaması gerekiyor.

Reddit, artificial intelligence (AI) şirketlerinin büyük dil modellerini eğitmek için platformlarını kullandığı artışı göz önüne alarak API kurallarında kapsamlı değişiklikler duyurmuştu. Şirketin CEO’su Steve Huffman, şirketin değerinin gerçekten önemli olduğunu belirttiyse de, dünyanın en büyük şirketlerine bedava vermek zorunda olmadıklarını dile getirdi.

Reddit’in API fiyatlama politikası henüz resmi olarak açıklanmadı, ancak Apollo’nun tek geliştiricisi Christian Selig, uygulamalarının haliyle devam etmesi için 20 milyon dolar ödemesi gerektiğini ifade ediyor. Bu fiyatlandırma Apollo’yu zorluyor çünkü tasarım detayları ve Reddit’in orijinal uygulamasının ötesinde işlevsellik sağlaması nedeniyle Selig ve Apollo geniş çapta övülüyordu.

Apollo, abonelik sunsa da mevcut geliri, yüksek API maliyetini karşılamak için yeterli değil. Ortalama bir kullanıcının günde yaklaşık 344 API çağrısı yaptığını belirten Selig, abonelik fiyatlarını ayda en az 2.50 dolara yükseltmesi gerektiğini söylüyor. Şu anda çoğu abonenin ayda 0.99 dolar ödediği bilgisini de eklersek, Apollo’nun ileri düzey kullanıcılarını veya uygulamanın ücretsiz kullanıcılarını hesaplama sorunu da ortaya çıkıyor.

Yaşanan bu gelişmeler, Twitter API fiyatlandırmasını hatırlatıyor. Twitter, üçüncü taraf uygulamalarını yasaklarken, API’sini de daha yüksek düzeyde erişime bağımlı olan araştırmacılar ve işletmeler için olağanüstü pahalı hale getirmeyi tercih etti.

Ancak Reddit’in geliştiricilere yönelik tutumu, Twitter’ınki kadar sert değil. Selig, şirketle birden fazla görüşmesi olduğunu ve konuştuğu temsilcilerin değişiklikler hakkında “iletişimsel ve medeni” olduğunu belirtiyor. Bir şirket sözcüsü, Reddit’in üçüncü taraf uygulamalarının varlıklarını sürdürmesinden memnun olduklarını ifade ediyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments