Rekabet Kurumu Google hakkında soruşturma açtı

Rekabet Kurumu Google hakkında soruşturma açtı

ABONE OL
20 Haziran 2023, 02:24:07

Türkiye Rekabet Kurumu, Google hakkında gerçekleştirdiği ön araştırmayı tamamladı ve aldığı sonuçlar doğrultusunda şirket hakkında soruşturma başlatma kararı aldı. Rekabet Kurumu’nun bulguları ciddi ve yeterli bulması üzerine, Alphabet Inc., Google LLC, Google International LLC, Google Ireland Limited ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.’nin internet üzerindeki reklamcılık faaliyetlerindeki davranışlarının 4054 sayılı Rekabet Kanunu’nun ihlali olduğu iddiasıyla soruşturma açılacak.

Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklamada, “Alphabet Inc., Google LLC, Google International LLC, Google Ireland Limited ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.’nin çevrim içi görüntülü reklamcılık ve reklam teknolojileri hizmetleri faaliyetlerine ilişkin olarak bağlama ve kendini kayırma davranışlarıyla 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiği iddiası üzerine yapılan ön araştırma sonucunda, soruşturma başlatma kararı alınmıştır” denildi.

Rekabet Kurulu, 18 Mayıs 2023 tarihli toplantısında ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve tespitleri müzakere etti ve Alphabet Inc., Google LLC, Google International LLC, Google Ireland Limited ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.’nin ekonomik bütünlüğü hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

Rekabet Kurumu’nun Daha Önceki Cezaları

Rekabet Kurumu, daha önce de Google’a ceza kesmişti. 2020 yılında, Google’ın arama ve turizm sorgularında kendisini öne çıkardığı suçlamasıyla soruşturma başlatılmış ve 2021 Nisan ayında tamamlanan soruşturma sonucunda şirkete 296 milyon TL para cezası verilmişti.

**Title 1: Rekabet Kurumu, Google Hakkında Soruşturma Başlatıyor**
**Title 2: Türkiye Rekabet Kurumu’ndan Google’a Yeni Cezalar**

Rekabet Kurumu Google hakkında başlattığı ön araştırmayı sonuçlandırdı. Kurumun elde ettiği bulgular sonucunda Google hakkında yapılan faaliyetlerin ciddi ve yeterli olduğu tespit edildi. Bu nedenle Rekabet Kurumu, Alphabet Inc., Google LLC, Google International LLC, Google Ireland Limited ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.’nin ekonomik bütünlüğü hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

Rekabet Kurumu’nun açıklamasına göre, Google şirketinin çevrim içi görüntülü reklamcılık ve reklam teknolojileri hizmetleri faaliyetlerinde bağlama ve kendini kayırma davranışları sergilediği iddiası üzerine 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiği belirlendi. Kurumun 18 Mayıs 2023 tarihli toplantısında yapılan müzakereler sonucunda, şirket hakkında soruşturma başlatma kararı verildi.

Bu yeni soruşturma, Rekabet Kurumu’nun Google ile ilgili ilk cezalarından biri değil. Daha önce de Google’a ceza kesmiş olan kurum, 2020 yılında şirketin arama ve turizm sorgularında kendisini öne çıkardığı suçlamasıyla soruşturma başlatmıştı. 2021 Nisan ayında tamamlanan bu soruşturma sonucunda Google’a 296 milyon TL para cezası verilmişti.

Bu yeni soruşturma ile birlikte Türkiye Rekabet Kurumu, Google şirketinin faaliyetlerini yakından takip etmeye devam ediyor ve rekabet hukuku ihlallerini önlemek için gerekli adımları atmaktadır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal