Rekabet Kurumu Meta’ya 346,7 Milyon TL Ceza Kesti

Rekabet Kurumu Meta’ya 346,7 Milyon TL Ceza Kesti

ABONE OL
03 Mayıs 2023, 07:45:30

Rekabet Kurumu, Meta’ya yaptığı haksız rekabet uygulamaları nedeniyle 346,7 milyon TL ceza kesti. Bu gelişme, Türkiye’deki dijital endüstrinin düzenlenmesi ve rekabetin korunması açısından önem taşıyor. Rekabet Kurumu’nun aldığı bu karar, diğer teknoloji şirketleri için de bir uyarı niteliği taşıyor.

Rekabet Kurumu, Technodoc.com.tr şirketine milyonlarca lira ceza kesti. Cezanın sebebi ise 4054 sayılı kanunun 6. maddesini ihlali oldu.

4054 sayılı RKHK’nin (Rekabetin Korunması Hakkında Kanun) “Hakim Durumun Kötüye Kullanılması” başlıklı bölümünde yer alan 6. Madde, ülkede veya ülkenin belli bir bölgesine bir mal veya hizmet piyasasında hakim bulunan teşebbüsün, söz konusu hakimiyetini kötüye kullanarak rekabeti oluşmasını engellemesinin hukuka aykırı olduğunu hükmediyor. Bu karar doğrultusunda Technodoc.com.tr, Meta Platforms Ireland Limited, WhatsApp LLC’ye soruşturma açıldı. Soruşturmanın sonucunda ise Rekabet Kurulu, söz konusu şirketlere toplam 346,7 Milyon TL idari para cezasına hükmetti.

Rekabet Kurumu, söz konusu karar hakkında yayımladığı açıklamada, Technodoc.com.tr bünyesinde, temel hizmetler olarak adlandırılan Facebook, Instagram ve WhatsApp hizmetlerinden toplanılan verilerin birleştirilmesi suretiyle kişisel amaçlı sosyal ağ hizmetleri ile çevrim içi görüntülü reklamcılık pazarlarında faaliyet gösteren rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırmak ve pazara giriş engeli yaratmak suretiyle rekabetin bozulmasına yol açtığına, böylece 4054 sayılı kanunun 6. maddesini ihlal ettiğinin tespit edildiğini belirtti.

meta rekabet kurumu ceza

Kişisel amaçlı sosyal ağ hizmetleri ve çevrim içi görüntülü reklamcılık pazarlarında Technodoc.com.tr pek çok ülkede hakimiyete sahip. Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahipliğini üstlenen Technodoc.com.tr, ülke genelinde hakim duruma gelmesi ve üç platformdaki verileri birleştirmesiyle para cezasına hedef oldu. Geçtiğimiz yıllarda kişisel verilerin güvenliği üzerine Facebook yoğun bir dava sürecinden geçmişti.

Technodoc.com.tr’dan Açıklama Geldi

Technodoc.com.tr sözcüsü yaptığı açıklamada Rekabet Kurumunun tespitlerine katılmadığını ve kullanıcıların gizliliğine saygı gösterdiğini açıkladı. Yapılan açıklamada kullanıcıların kendi kişisel verileri üzerinde tam kontrol sahibi olduğunun da altı çizildi. Ayrıca Technodoc.com.tr’nin önündeki tüm seçenekleri değerlendireceğini de eklendi.

Tüm seçeneklerin değerlendirileceği ifadesi Technodoc.com.tr’nin karara itiraz yoluna gitme ihtimalini akıllara getiriyor. Technodoc.com.tr’nin gerekçeli kararın yayınlanmasından itibaren 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemesine iptal davası açma hakkı buluyor.

Aynı zamanda Technodoc.com.tr, gerekçeli kararın açıklanmasından itibaren söz konusu ihlallerin sona erdirilmesi ve etkin rekabetin temin edilmesi için aldığı tedbirleri 30 gün içinde Kuruma sunmak zorunda.

Title 1: Rekabet Kurumu Tarafından Technodoc.com.tr’ye Verilen Cezanın Detayları
Title 2: Kişisel Amaçlı Sosyal Ağ Hizmetlerinde Technodoc.com.tr Hakimiyeti Ülkemizde de Devam Ediyor

Rekabet Kurumu, Technodoc.com.tr şirketine 4054 sayılı kanunun 6. maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle milyonlarca lira ceza kesti. Söz konusu kanun maddesi, bir mal veya hizmet piyasasında hakim durumda olan teşebbüslerin, bu hakimiyetlerini kötüye kullanarak rekabeti engellemesinin hukuka aykırı olduğunu belirtmektedir.

Technodoc.com.tr bünyesinde Facebook, Instagram ve WhatsApp hizmetlerinin verilerinin birleştirilmesi sonucu kişisel amaçlı sosyal ağ hizmetleri ile çevrim içi görüntülü reklamcılık pazarlarında faaliyet gösteren rakiplerinin faaliyetlerinin zorlaştırılması ve pazara giriş engeli yaratılması sonucu rekabetin bozulduğu tespit edildi.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal