Ruhsatsız İşyeri Çalıştırmanın Cezası Ne Kadar?
2023

Ruhsatsız İşyeri Çalıştırmanın Cezası Ne Kadar? 2023

ABONE OL
14 Mart 2023, 01:47:11

Ruhsatsız işyeri çalıştırmak Türk Ceza Kanunu’na göre suç teşkil etmektedir. Bu suçu işleyen işletmeler hakkında para cezası uygulanmaktadır. Ceza miktarı ruhsatsız işyeri türüne ve işletmenin faaliyet gösterdiği bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Buna rağmen, ceza miktarı genellikle 1.000 TL ile 10.000 TL arasında değişmektedir. Ayrıca, işletme sahipleri cezai yaptırıma ek olarak işyeri kapatma ve faaliyetlerine geçici olarak durdurma cezası da alabilirler.

İşyeri açma ve çalışma ruhsatı, işyerlerinin açılıp faaliyete geçmesi için idari birimler tarafından verilen izindir. Ruhsatsız işyeri çalıştırmak suçtur ve cezası bulunmaktadır. Bu nedenle, işyerinin açıldığını ilgili kurumlara bildirmek ve ruhsat almak gerekir. İşyeri ruhsatı alabilmek için istenen belgelerle birlikte ilgili birime başvuru yapılmalıdır. Uygunluk kontrol edildikten sonra işyerinin açılması için ruhsat verilir. Ruhsatsız işyeri çalıştıranlar yasal işlemle karşı karşıya kalabilirler.

Ruhsatsız işyeri açılışından kaçınmak için, girişimcilerin öncelikle ruhsat almak için ilgili birime başvuruda bulunmaları gerekmektedir. İlgili yerlerde ruhsat başvurusunda bulunmadan işyerini açmanın cezası olduğundan, işyerinin ticari faaliyetlerine başlamadan önce ruhsatın nereden ve nasıl alınacağına dair bilgi edinmek faydalı olacaktır. Belediyenin ilgili bölümüne gidilerek ruhsat almak için gerekli olan belgeler öğrenilebilir. Ruhsatsız işyerleri yetkili birimler tarafından tespit edildiğinde, kapatılır ve ceza uygulanır.

Ruhsatsız işyerini şikayet etmek için, belediyenin beyaz masası aranabilir. Ayrıca Alo Maliye 444 0 189 hattını arayarak vergi ihbar hattına şikayette bulunulabilir.

İşyeri açma ruhsatı alınmadan işyeri açılamaz. İşyeri açma ruhsatı almadan açılmış olan işyerleri yine özel idaresi veya belediye tarafından kapatılır. İşyeri açılışından itibaren 10 gün içerisinde vergi levhası çıkarılması gerekmektedir. Vergi levhası çıkarılmadan faaliyet göstermeye devam eden işyerlerine ceza uygulanır.

Ruhsatsız işyeri çalıştırmanın cezası her belediye farklı olabilir ancak cezası olduğu kesindir. İşyeri açmadan önce herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmamak için ruhsatın en kısa zamanda çıkarılması önerilir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal