Samsung için 2023 iyi başlamadı

Samsung için 2023 iyi başlamadı

ABONE OL
07 Nisan 2023, 21:46:32

Samsung, 2023 yılının ilk çeyreği için yayınladığı ön finansal sonuçlarında oldukça kötü bir çeyrek geçirdiğini açıkladı. Henüz kesinleşmeyen rakamlara göre operasyon kârı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 96 oranında geriledi. Ayrıca düşüş, 2022’nin son çeyreğinde yaşanan üçte ikilik kaybın da ötesine geçti. Bu durum, Samsung için tehlike çanlarının daha yüksek duyulduğu şeklinde yorumlanıyor.

Galaxy S23 serisi, çip satışlarındaki küresel düşüşün olumsuz etkisini telafi etmeye yetmedi. Pandeminin başladığı dönemde teknolojik ürünlere olan ilginin artmasıyla çip talebi de zirve yapmıştı. Ancak küresel ekonomik kriz nedeniyle artık insanlar yeni bir elektronik ürün almadan önce iki defa düşünüyor. Bu da, Samsung gibi çip üreticilerini etkiliyor. Arz, talebin üstünde olduğunda kâr aşağıya çekiliyor.

Ancak mevcut tablo, Samsung’un oldukça fazla para kazandığı gerçeğini değiştirmiyor. Şirketin ilk çeyrekteki operasyon kârının 600 milyar won (8,78 milyar TL) civarında olduğu tahmin ediliyor. Financial Times’a göre, bu şirketin son 14 yıldaki en düşük operasyon kârı oldu. Samsung’un, 2022’nin ilk çeyreğinde 14.2 trilyon won operasyon kârı elde ettiği hatırlatılıyor.

Samsung, fazla arz durumunu ortadan kaldırmak için bellek çipi üretimini “anlamlı bir seviyeye” çekmeye hazırlanıyor. Şirket konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Kısa vadeli üretim planlarımızda kesintiye gittik. Ancak orta ve uzun vadede sağlam talep öngörüyoruz. Bu nedenle teknolojik liderliğimizi güçlendirmek için altyapı ve Ar-Ge yatırımlarını sürdüreceğiz.” dedi.

Samsung’un yüzünü Galaxy S23 serisi bir nebze olsun güldürdü. Serinin toplam satışlarının 11 milyon civarında olduğu belirtilirken, analistler bunun S22 serisine kıyasla yüzde 50 daha fazla olduğuna dikkat çekiyor. Samsung, nihai finans raporunu birkaç hafta içinde paylaşacak. Ancak nihai rakamların ön sonuçlardan pek farklı olmayacağı belirtiliyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments