Seagate, Huawei’ye disk satışı yaptığı için büyük bir ceza aldı

Seagate, Huawei’ye disk satışı yaptığı için büyük bir ceza aldı

ABONE OL
22 Nisan 2023, 10:48:44

ABD ile Çin arasında gerilimler yaşanırken, Huawei gibi şirketler de bu durumdan olumsuz etkilendi. ABD hükümeti, Huawei ile iş yapan ABD merkezli şirketlere yaptırımlar uyguluyor. Bunun sonucunda Seagate gibi şirketler de ceza almaktan kurtulamıyor.

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Seagate Technology Holdings PLC’nin, ABD ihracat kontrol yasalarını ihlal ederek Çin’in Huawei şirketine 1,1 milyar dolar değerinde sabit disk sürücüsü sattığı ifade ediliyor. Firmaya 300 milyon dolarlık bir ceza verildiği açıklandı. Seagate, cezayı kabul etti.

Seagate, Ağustos 2020 kuralına rağmen sabit disk sürücüleri Ağustos 2020 ile Eylül 2021 arasında Huawei’ye satarak kuralı ihlal etmiş oldu. Bu durum, Ticaret Bakanlığı Sanayi ve Güvenlik Bürosu’nda ihracat uygulamalarından sorumlu sekreter yardımcısı Matthew Axelrod tarafından da doğrulandı.

Axelrod, “Rakipleri onlara satış yapmayı bıraktıktan sonra bile Seagate Huawei’ye sabit disk sürücüleri göndermeye devam etti. Bugünkü eylem bunun bir sonucudur.” açıklamasında bulundu.

Sabit disk sürücüleri, dijital depolama cihazları açısından oldukça önemli bir yer tutar. Bu nedenle, Seagate’in Huawei’ye sabit disk sürücüleri satması, Çinli şirket için oldukça büyük bir avantaj sağlamış olabilir. Ancak ABD hükümeti, bu duruma göz yumayarak yaptırımlar uygulayarak, Seagate gibi şirketlere de cezai işlem uyguluyor.

Sonuç olarak, ABD ve Çin arasındaki gerilimler, pek çok şirketi olumsuz etkiliyor. Bu nedenle, şirketlerin uyması gereken kural ve yasalara uygun hareket etmeleri, hem kendileri hem de dünya ekonomisi açısından oldukça önemli.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal