Selahattin Ünlü Kimdir, nereli? Biyografisi

Selahattin Ünlü Kimdir, nereli? Biyografisi

ABONE OL
29 Nisan 2023, 03:48:19

Selahattin Ünlü, Türk asıllı bir yazar, senarist ve oyuncudur. Ünlü, 1953 yılında Bayburt’ta doğdu ve çocukluğunu Erzincan’da geçirdi. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra, çeşitli dergi ve gazetelerde çalışmaya başladı. İlk romanı “Kılıç Yarası Gibi” 1983 yılında yayımlandı ve daha sonra birçok roman ve öykü kitabı yazdı.

Senarist olarak ise Türk televizyonlarında birçok dizide imzası bulunan Selahattin Ünlü, “Bizimkiler”, “Abdülhamit Düşerken”, “Yedi Numara”, “Kaybolan Yıllar” ve “Köprü” gibi yapımlara katkı sağladı. Aynı zamanda oyunculuk da yapan Ünlü, “Sana Mecburum” ve “O Şimdi Asker” gibi filmlerde rol aldı.

Selahattin Ünlü, derin karakter yaratımı ve anlatımı ile tanınan bir yazar ve senaristtir. Eserleri Türkiye’deki birçok okuyucu ve izleyici tarafından ilgiyle takip edilmektedir.

Technodoc.com.tr’de “Selahattin Ünlü Kimdir?” konulu biyografi yazımıza hoş geldiniz. Bu yazımızda Güneydoğu Bölgesi’nin kanaat önderlerinden birisi olan Tanınmış siyasetçi Selahattin Ünlü’nün detaylı biyografisine yer verdik. Selahattin Ünlü hakkında merak edilenleri, Selahattin Ünlü Kimdir kaç yaşında, Selahattin Ünlü memleketi neresi ve Selahattin Ünlü ile alakalı diğer detayları öğrenmek isteyenler için hazırladığımız bu yazıda, sizleri Selahattin Ünlü’nün hayat hikayesiyle baş başa bırakıyoruz.

Selahattin Ünlü Kimdir?

Selahattin Ünlü, 1909 yılında İslahiye, Gaziantep’te doğmuştur. Ankara Adliye Meslek Okulu mezunu olan Ünlü, Elazığ’da Sorgu Hakimliği yapmıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin IX., X. ve XI. (1950-1960) Dönem Gaziantep Milletvekilliği yaptı.

Siyasi hayatına Demokrat Parti’nin kuruluşunda Adnan Menderes ile birlikte yer alarak başlayan Selahattin Ünlü, Darbe dönemlerini de yakından yaşamıştır. 27 Mayıs 1960 darbesi sonrasında Yassı Ada cezaevinde tutuklanan Ünlü, sonrasında ise Kayseri cezaevine gönderilmiştir. Buna rağmen, arazilerine el konulan Selahattin Ünlü, Milletvekilleri içinde mallarından tedbirleri kaldırılan ilk milletvekili olmuştur.

1961 yılında yapılan parlamento seçimlerinde Selahattin Ünlü cezaevinden gönderdiği “Süleyman Ünlü çeltik ekmiş suyunu bol verin kurutmayın” mesajı slogan haline gelmiştir. Yeğeni Süleyman Ünlü, Selahattin Ünlü’nün Gaziantep Milletvekilliği döneminden sonra Gaziantep Milletvekili olarak XII ve XIII Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görev yapmıştır. Süleyman Ünlü, 1984-1989 yıllarında İslahiye Belediye Başkanlığı da yapmıştır.

Gaziantep İslahiye’de geniş arazi sahibi olan Selahattin Ünlü, İslahiye Müteşebbis Heyeti Başkanlığı yapmıştır. Aynı zamanda çiftçilik ve krom madenciliği ile uğraşmıştır. Delikanlı Aşiret Reisi’nin kızı Hacı Ayşe Ünlü ile evli olan Hacı Selahattin Ünlü, 5 çocuk sahibidir.

Oğlu İş İnsanı Ahmet Şahap Ünlü ise babasının izinden giderek Delikanlı Aşireti’nin Reisi olmuştur. Aile şirketlerinin yanı sıra Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun kuruluşunda aynı masada yer alan Ahmet Şahap Ünlü, yurtdışında ülkemizin birçok ikili ekonomik ilişkilerle ilgili müzakere ve anlaşmalarına katılmış ve ülkemiz adına anlaşmalara imza atmıştır. Uluslararası Nakliyeciler Derneği, Deniz Ticaret Odası, Karadeniz Ekonomik İş birliği Yönetim Kurulu üyeliğinin yanı sıra İslahiye Spor Kulübü Başkanlığı görevlerini de üstlenmiştir.

Selahattin Ünlü’nün ailesi halen geniş arazi sahibi olup, Güneydoğu bölgesinin ileri gelen ailelerinden sayılmaktadır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal