Selçuk Sultanı Alpaslan Kimdir

Selçuk Sultanı Alpaslan Kimdir

ABONE OL
22 Nisan 2023, 15:15:28

Selçuklu İmparatorluğu’nun önemli liderlerinden biri olan Selçuk Sultanı Alpaslan, Türk tarihinin en önemli kahramanlarından biridir. 1071 yılında gerçekleşen Malazgirt Savaşı’nda Bizans İmparatorluğu’na karşı kazandığı zaferle ün kazanmıştır. Ayrıca Anadolu’da Türk hakimiyetinin daha da yayılmasını sağlamıştır. Alpaslan’ın liderliği altında Selçuklu İmparatorluğu, askeri ve siyasi açıdan güçlenerek önemli bir devlet haline gelmiştir. Bu nedenle, Alpaslan Türk tarihinin en önemli isimlerinden biridir ve Türkler için gurur verici bir liderdir.

Selçuk Sultanı Alpaslan Kimdir?

Selçuk sultanlarından biri olan Selçuk Sultanı Alpaslan, Bizanslıları Malazgirt Ovası’nda yenilgiye uğratmasıyla ünlenmiştir. Anadolu’nun Türklerin yurdu haline gelmesinde büyük rol oynayan Alpaslan’ın hayatı ve başarıları birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Bu yazımızda sizlere Selçuk Sultanı Alpaslan kimdir, kaç yaşında ve nereli gibi soruların yanıtlarını vereceğiz.

Alpaslan; horasan valisi olan Çağrı Bey’in oğlu ve Selçuklu sultanı Tuğrul Bey’in yeğenidir. Çok zor koşullar altında büyümüş olan Alpaslan, savaşçılığı ile tanınmaktadır. Dandanakan Savaşı’na katılıp başarısı ile dikkat çeken Alpaslan’ın doğum tarihi tam olarak bilinmemektedir, ancak çeşitli kaynaklara göre 1029 ve 1032 tarihleri arasında doğduğu kabul edilmektedir.

Babasının ölümü sonrası Horasan Valiliği’ni üstlenen Alpaslan, amcası Tuğrul Bey’in ölümü ile birlikte Selçuklu’da taht kavgaları başlamıştır. Tuğrul Bey’in oğlu olmadığı için tahta Alpaslan layık görülmüştür, ancak abisi Kavurd tahta çıkmak istemiştir ve Alpaslan ile savaşmıştır. Galip gelen Alpaslan Selçuklu Devleti’nin başına geçmiş ve 1064 yılından itibaren seferlere çıkmaya başlamıştır. Buhara ve Harzem’i fethetmiştir.

Alpaslan, Türk tarihinin en önemli zaferlerinden biri olan 1071 Malazgirt Savaşı’nı kazanmıştır. Romen Diyojen’in hayatını bağışlamış ve ülkeyi yıllık vergiye bağlamıştır. Ancak Romen Diyojen, fidyesini ödendikten sonra ülkeye döndüğünde tahtını geri alamamış ve esir tutulmuştur. Sonrasında Kilikya’ya kaçan Romen Diyojen, bir kalede yakalanmış ve gözlerine mil çekilerek Proti Adası’na sürgüne gönderilmiştir. Özellikle Romen Diyojen’in imzalamış olduğu vergi ödeme olayı hükmünü yitirmiştir.

Alpaslan, 1072 senesinde esir aldığı bir kişi aracılığıyla öldürülmüştür. Yusuf Halaçoğlu, Alpaslan’ın mezarının Merv şehrinde olduğunu tespit etmiştir. Alpaslan, Türkiye’nin tarihinde unutulmaz bir yere sahip olmuş ve büyük bir önder olarak hatırlanmaktadır.

Selçuk Sultanı Alpaslan Kimdir? İşte Alpaslan’ın hayatı, başarıları ve ölümü hakkında bilmeniz gerekenler.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal