Sony’nin Yeni Taşınabilir Oyun Cihazı: Sony Q Handheld

Sony’nin Yeni Taşınabilir Oyun Cihazı: Sony Q Handheld

ABONE OL
28 Mayıs 2023, 08:10:21

Sony, yeni bir taşınabilir el konsolu üzerinde çalıştığını resmi olarak doğruladı. Duyuru, PlayStation Showcase’de yapıldı ve yeni cihaza “Project Q” adı verildi. Cihaz PS5 konsolundan herhangi bir oyunu Wi-Fi üzerinden Remote Play ile yayınlayabilen özel bir cihaz. Q, 8 inç HD ekran ve DualSense kablosuz kontrolörün tüm özelliklerini ve düğmelerini içeren bu cihaz, kullanıcılarına etkileyici bir oyun deneyimi sunuyor. LCD ekranı, oyunları Wi-Fi üzerinden en fazla 1080p çözünürlük ve 60 fps hızında çalıştırabiliyor.

Sony’nin sunuşunda belirtilen küçük bir not, Q üzerinde oynanan oyunların bir PlayStation 5 konsolunda yüklü olması gerektiğini belirtiyor. Bu durum, Q’nun aslen kendi PS5 konsolunuz için bir eklenti olarak tasarlandığını ve oyunları doğrudan, bir Steam Deck veya telefon veya bulut üzerinden akışla oynatmaya yönelik bir cihaz olmadığını gösteriyor.

Sony Q El Konsolu’nun bu yıl içerisinde piyasaya sürülmesi planlanıyor, ancak Sony, yeni cihazın kesin çıkış tarihi veya fiyatı hakkında henüz bir bilgi vermedi.

Yılın başlarında Insider Gaming’den gelen bir haber sayesinde taşınabilir cihaz hakkında ilk söylentiler ortaya çıkmıştı. Bu haber, cihaz hakkında birçok detayı doğru bir şekilde tahmin etmişti, özellikle Remote Play’e dayanması, bir bulut oyun cihazı olmaması, 8 inç LCD ekran, DualSense benzerliği ve maksimum çözünürlük ve kare hızı dahil. Rapor ayrıca taşınabilir cihazın “Q Lite” kod adıyla anıldığını belirtmişti. “Project Q” isminin bununla oldukça yakın olduğunu söyleyebiliriz.

Project Q ile Sony, taşınabilir cihazların artan popülaritesine kendi teklifiyle yanıt veriyor gibi görünüyor. Nintendo Switch tabii ki büyük bir başarı oldu, ancak Valve’nin Steam Deck ve Asus’un ROG Ally gibi yeni girişlerle, yaşlanan Switch’ten daha yeni donanımlarda daha modern oyunları oynamak için birçok yol görüyoruz. Sony’nin klasik bir hamlesi olarak, Project Q sadece Wi-Fi üzerinden oyunları yayınlayabilme özelliğiyle kendi özelliğine sahip, ancak en son PlayStation oyunlarını bir el konsolunda oynamak için Sony tarafından üretilen bir yol arıyorsanız, Project Q için biraz para biriktirmek isteyebilirsiniz.

Sonuç olarak, Sony’nin taşınabilir el konsolu üzerinde yaptığı çalışmalar sonunda meyvesini veriyor ve Project Q gibi bir ürünle tehlike arz eden rakiplere karşı bir hamle yaptığı görülüyor. Q’nun ilerleyen günlerde yapacağı açıklama ile birlikte cihazın çıkış tarihi ve fiyatı hakkında daha fazla bilgiye sahip olacağız. Ancak, Sony’nin klasik bir hamle olarak, ürün beklenenden daha pahalı olabilir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments