Starship’in ilk yörünge testi için doğrulama

Starship’in ilk yörünge testi için doğrulama

ABONE OL
11 Nisan 2023, 11:26:19

SpaceX, Ay ve Mars görevleri için tasarlanan amiral gemisi Starship’in ilk yörünge uçuş testi için hazır olduğunu geçtiğimiz hafta açıklamıştı. Bu hafta gerçekleştirilecek bir fırlatma provası ve düzenleyici onayın ardından planlanan test için SpaceX CEO’su Elon Musk, Twitter’da yaptığı paylaşımda fırlatmanın nisan ayının üçüncü haftası sonuna doğru gerçekleşme eğiliminde olduğunu belirtti.

Starship, yeniden kullanılabilen parçaları ve Dünya’nın yüzeyinden kalkışı için dev roket Super Heavy ile birlikte uzaya fırlatılıyor. SpaceX, Mars’a yapılacak görevlerle ilgili Starship’in kullanımına dair beş dakikalık bir bilgisayar animasyonu videosunu yayınladı. Videoda, Mars’ta yakıt ikmalinin yanı sıra Elon Musk’ın gezegen üzerinde bir üs kurma fikri de yer alıyor.

Starship uzay aracı, ABD Teksas’taki Boca Chica’daki Starbase tesisinde testler için hazır durumda bekliyor. FAA’dan sadece lisans alınması gerekiyor. İşletme Planı Danışma raporuna göre, Super Heavy’nin 17 Nisan’da fırlatılması planlanıyor ve düzenleyici kurumun nihayet lisans sağlaması beklendiği belirtiliyor. Eğer planlanan tarih gerçekleşirse, Super Heavy’nin ilk fırlatması gerçekleşecek ve Starship yörüngeye girecek. Kısa bir süre sonra Starship, Dünya’nın atmosferine yeniden girecek ve Hawaii yakınlarındaki Pasifik Okyanusu’na dikey iniş gerçekleştirecek.

Bu tarihi fırlatma, hem SpaceX hem de uzay araştırmaları açısından büyük bir adım anlamına geliyor. Starship ve Super Heavy’nin işlevlerini yerine getirmesi, insanlığın Mars’a yolculuğu ve diğer derin uzay görevlerinde yeni bir çağın başlangıcını simgeleyebilir.

Elon Musk ve SpaceX ekibi, önümüzdeki haftalarda bu heyecan verici fırlatma öncesinde son hazırlıklarını tamamlamak için çalışmalarına devam ediyor. Eğer her şey planlandığı gibi ilerlerse, Starship’in ilk yörünge testi, Mars’a yapılan yolculukların ve insanlığın uzaya yayılmasının kapılarını aralayacak.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal