TEB Bireysel Emeklilik İptali

TEB Bireysel Emeklilik İptali

ABONE OL
14 Mayıs 2023, 05:09:37

TEB Bireysel Emeklilik İptali, TEB Bankası müşterilerinin emeklilik planlarını iptal etmelerine olanak sağlayan bir hizmettir. TEB Bireysel Emeklilik, birikim yapmak isteyen müşterilerin uzun vadeli tasarruf yapmalarına yardımcı olurken, aynı zamanda vergi avantajları da sunar. Ancak bazı müşterilerin planlarını iptal etme ihtiyacı doğabilir. TEB Bireysel Emeklilik İptali ile müşteriler, planlarına son verebilir ve birikimlerini geri alabilirler. Bu hizmet, TEB Bankası müşterilerine uzun vadeli planlar yaparken, planlarından vazgeçme özgürlüğü de sağlar.

TEB Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Türk Ekonomi Bankası (TEB), Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dair tüm işlemleri BNP Paribas Cardif Sigorta firmasının adı altında gerçekleştiriyor. Bir TEB şubesine giderek bireysel emekliliğe dahil olduysanız ya da çalıştığınız işyeri sizi maaş aldığınız TEB üzerinden otomatik katılımla BES’e dahil ettiyse, ayrılış işlemlerinizi de BNP Paribas Cardif üzerinden yürütmelisiniz. TEB şubelerinden de BES konusunda destek almanız mümkün. TEB vasıtası ile dahil olduğunuz BES’ten ayrılma sürecinizle ilgili tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. TEB bireysel emeklilik iptali işlemlerinize geçmeden evvel otomatik katılım ve isteğe bağlı katılım arasındaki farka değinerek, aklınızda oluşması muhtemel soruları peşinen bertaraf edelim.

Otomatik Katılım ve İsteğe Bağlı Katılım Arasındaki Fark Nedir?

 • Otomatik katılım sistemi ile dahil olduğunuz bireysel emeklilik sisteminden 2 ay içerisinde cayma hakkınızı kullanarak, birikimlerinizden kesinti olmadan ayrılabilirsiniz.
 • Otomatik katılım ve isteğe bağlı katılımda, bireysel emeklilik iptalinde aynı süreç işler.
 • Otomatik katılımı, işvereniniz bir emeklilik firması ile anlaşarak gerçekleştirir. Aylık prim ödemesi maaşınızdan kesilir.
 • Otomatik katılımdan, 2 aylık yasal cayma sürenizin bitiminde ayrılmak isterseniz, isteğe bağlı katılımdan ayrıldığınızda yapılan kesintilerin aynıları uygulanır.

TEB Bireysel Emeklilik İptali İçin Nasıl Başvurulur?

BNP Paribas Cardif Sigorta firması ile iletişime geçerek ayrılma talebinizi iletmelisiniz.

 • 444 43 23 numaralı BNP Paribas Cardif Sigorta müşteri hizmetlerini arayın ve müşteri temsilcilerine ayrılma talebinizi iletin.
 • Ön talebiniz alındıktan sonra muhtemelen firma tarafından tekrar aranırsınız. Ayrılmak yerine yapılabilecekler konusunda ve ayrıldığınızda kaybedecekleriniz hakkında bilgilendirilirsiniz.
 • Ayrılma talebinizin kati olduğunu bildirmeniz halinde, 5 gün içerisinde, firma sistemde kayıtlı olan elektronik posta adresinize veya faks numaranıza, Ayrılma Talep Formu ve Ayrılma Bilgi Formu’nu gönderir.
 • Her iki belgeyi de doldurup imzalamanız gerekir. İmzaladığınız formları şirket tarafından verilen elektronik posta adresine veya faks numarasına göndermelisiniz.
 • Ayrılma formları şirkete ulaştıktan sonra 20 gün içerisinde işleminiz sonuçlandırılır. Otomatik katılımdan, cayma süresi içerisinde ayrılma halinde, 10 gün içerisinde tüm birikimleriniz hesabınıza gönderilir.
 • Ayrılma işlemleri, sözleşmedeki maddelere göre değişebilir. Sözleşmenizde, otomatik katılıma dair cayma işlemlerini işyerinizin yapacağı öngörülmüşse, siz başvurunuzu iş yerinize yapmalısınız.
 • Formların gönderim ve geri gönderim yolları değişiklik gösterebilir.

TEB Bireysel Emeklilik İptali Sürecindeki Kesintiler Nelerdir?

 • Sözleşmenizde var ise giriş aidatı kesintisi yapılır. Bu ücret, brüt asgari ücret üzerinden, kalış yılınıza göre hesaplanır.
 • Getirilerinizden gelir vergisi kesintisi yapılır.
 • Bireysel Emeklilik Sistemi’nden ayrılış yılınıza göre, tabloda belirtilen miktarlarda devlet katkısından faydalanabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemi İçerisinde Geçirilen Yıl ve Hak Kazanılan Devlet Katkısı Oranları Tablosu

Bireysel Emeklik Sistemi İçerisinde Geçirilen Yıl Hak kazanılan Devlet Katkısı Oranı
0-3 %0
3-6 %15
6-10 %35
10-Emeklilik Öncesi %60
Emeklilik Dönemi (56 Yaştan Sonra) %100

Bireysel emeklilik sisteminden ayrılma süreci oldukça sade ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. Ayrıntılı bilgi almak isterseniz TEB şubelerinden ya da BNP Paribas Cardif Sigorta müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz.

The post TEB Bireysel Emeklilik İptali appeared first on technodoc.com.tr.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal