Tesla çalışanlarının müşteri araç kamera kayıtlarını birbirine gönderdiği iddia edildi

Tesla çalışanlarının müşteri araç kamera kayıtlarını birbirine gönderdiği iddia edildi

ABONE OL
07 Nisan 2023, 19:40:37

Tesla Çalışanları Mahremiyeti İhlal Ediyor: Araç Kameraları ile Kaydedilen Özel Görüntüler Paylaşılıyor

Teknoloji dünyasının en önemli sorunlarından birisi mahremiyetin ihlal edilmesi olup, Tesla çalışanlarının araç sahiplerinin araçlarında yer alan kişisel görüntülere ve videolara ulaşarak bunları birbiriyle paylaştığı iddiası Reuters kaynaklı haber aracılığıyla ortaya çıktı. Bu skandal, Tesla’nın başka bir güvenlik sorunu üzerinde çalışırken gerçekleşti.

Habere göre Tesla çalışanları, araç kameraları tarafından kaydedilen özel videoları birbirleriyle paylaşıp dalga geçtiler. Tesla’nın dahili mesajlaşma sistemi üzerinden paylaşılan videolar, otonom sürüş özellikleriyle ilgili kullanılan Tesla araç kameralarınca kaydedildiği tespit edildi. Bu bağlamda araç kameralarındaki görüntülerin çalışanlarca izlendiği ortaya çıkarken, söz konusu görüntülerin arasında çıplaklık, trafik kazaları ve utanç verici bazı sahneler bulunduğu rapor edildi.

Kaydedilen videolardan alınan görüntülerin kullanılıp memler oluşturulduğu dahi ortaya çıktı. Eski bir Tesla çalışanı Reuters’a yaptığı açıklamada bazı videoların araçlar kapalıyken bile kaydedilmiş olabileceğini aktardı ve daha önceden Tesla’nın müşterilerin onayı olduğu taktirde şirketin çalışmayan araçlarından kayıt alması mümkün oluyordu.

Hollanda Veri koruma Kurumu’nun müdahalesiyle aracın yanına gelen herkesin filme alınması engellensede özellik sadece varsayılan olarak kapalı ve araç sahipleri istediklerinde kullanarak araçlarının etrafında neler olup bittiğini görüp insanları görüntüleyebiliyor. Bu olay, Tesla’nın müşteri mahremiyetine ve güvenliğine verdiği önemi sorgulatıyor.

Sonuç olarak, Tesla dünya çapında ünlü bir teknoloji şirketi ve müşterilerinin güvenliğini sağlamak için çalışmalar yürütüyor. Ancak, bu güvenlik sorunu zamanında tespit edilemedi ve müşterileri mahremiyet ihlaliyle karşı karşıya bıraktı. Bu olay, Tesla gibi dev teknoloji şirketlerinin müşterilerinin özel bilgilerini koruyarak güvenliği nasıl sağladığını gözden geçirmeleri gerektiğini gösteriyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments