TikTok #BookTok kampanyası Türkiye’de – Teknoblog

TikTok #BookTok kampanyası Türkiye’de – Teknoblog

ABONE OL
29 Nisan 2023, 03:05:34

Türkiye’de de kısa sürede popüler hale gelerek ilgi çeken TikTok’un en sevilen etiketlerinden #BookTok, kitap okuma alışkanlıklarının artırılması için önemli bir etki yaratıyor. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’yla aynı gün kutlanan 23 Nisan Dünya Kitap Günü’nde Türkiye’de başlayan bu kampanya, kullanıcıların okudukları kitaplar hakkında çeşitli içerik ve inceleme videoları paylaştığı, tartıştığı ve önerilerde bulunduğu bir topluluk oluşturarak kitapseverleri bir araya getiriyor.

Dünya genelinde milyarlarca görüntülemesi olan #BookTok, kısa sürede kitap satışlarını artırdığı gibi, Barnes & Noble gibi birçok büyük kitabevinde topluluğuna özel bölümler ayrılmasını sağladı. Türkiye’de de son bir yılda bir milyardan fazla görüntülenme elde eden #BookTok, edebiyatseverlerin birbirleriyle etkileşimini artırarak kitap dünyasının trendlerini belirler hale geldi.

#BookTok’un etkileyici kitap önerileri, yazarlarının yeni kitaplarıyla ilgili bilgi vermesi ve okuyucuların birbirleriyle kitap hakkında sohbet etmesini teşvik etmesiyle oluşan bu akım, sadık bir edebiyatsever takipçi kitlesine sahip oldu. Ayrıca bu etiket, yeni yazarların da kariyerlerinde daha fazla tanıtım almalarına katkı sağladı ve bazı kitapların yeniden en çok satanlar listesine girmesine neden oldu.

TikTok’un global çapta en başarılı etiketlerinden olan #BookTok, Türk kitap okuma alışkanlıklarının artırılması için de önemli bir imkan sağlıyor. Özellikle pandemi döneminde evde kalanların kitap okuma alışkanlıklarının artmasıyla birlikte #BookTok’un etkisi de daha fazla arttı. Edebiyatın daha geniş kitlelere ulaşması, #BookTok etiketi sayesinde mümkün olurken, kitap sektörünün bu alandaki yatırımlarının daha da artması bekleniyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal