Toyota elektrikli otomobiller için iddialı hedef

Toyota elektrikli otomobiller için iddialı hedef

ABONE OL
14 Haziran 2023, 03:35:53

Elektrikli Otomobillerde Menzil Artık 1000 Kilometre Olacak

Otomobillerin elektrikli hale gelmesi ile beraber, menzil konusu da oldukça önem kazandı. Gelişen teknolojiler sayesinde, arabaların bir seferde gidebilecekleri mesafe de artış gösterdi. Artık Mercedes, BMW ve Tesla gibi markaların en gelişmiş seçenekleri, maksimum menzil olarak 563 kilometreyi geçiyorlar.

Toyota, hibrit motoru ile meşhur bir araba markası olarak, elektrikli otomobillerin menzillerini de daha da yukarıya çıkarmayı hedefliyor. Şirket, elektrikli otomobillerin yeni teknolojisi sayesinde, tek bir şarjla 1000 kilometre yol alınabileceğini belirtiyor. Japon otomotiv devi, bu hedefe “yeni nesil bataryaların ve sonik teknolojisinin entegrasyonu” ile ulaşmayı amaçlıyor. Şirketin 2026 yılında tamamen elektrikli bir otomobil filosunu yollara çıkarmayı hedeflediği de biliniyor.

Toyota’nın mevcut elektrikli otomobili olan bZ4X, tek bir şarjla 435 kilometre yol gidebiliyor ve yurt dışında 42 bin dolardan başlayan fiyatlarla satılıyor. Aynı dönemlerde lüks markası Lexus’un çatısı altında, “yeni nesil” bir elektrikli otomobil piyasaya sürmek için de çalışmalarına devam ediyor.

Toyota, 2016 yılında “geleceğe yönelik alanlara aktif olarak yatırım yapmaya” başladı ve mart ayı itibarıyla Ar-Ge personelinin ve harcamalarının yaklaşık yarısını İleri Geliştirme çalışmasına kaydırdı. Mayıs ayında ise bataryalı elektrikli otomobil teknolojisini yenilemek için özel olarak tasarlanmış bir alan olan BEV Factory’yi hayata geçirdi.

Otomobil üretiminde, Toyota ilk olarak Tesla tarafından kullanılan “giga döküm” yaklaşımını benimsedi. Bu yaklaşım kapsamında, daha büyük araba parçaları oluşturmak için yüksek basınçlı alüminyum döküm makineleri kullanılıyor. Şirketin üretim maliyetlerini düşüreceğini belirttiği bu yaklaşım kapsamında otomobil gövdesi sadece üç parça olarak üretilecek.

Özetle, Toyota, elektrikli otomobillerin menzil sınırlarını daha da arttırarak, gelecekte daha uzun mesafeler kat etme imkanı sunmayı hedefliyor. Ayrıca otomobil üretiminde yenilikçi yaklaşımları ve teknolojileri kullanarak, daha da verimli ve düşük maliyetli hizmetler sunmaya çalışıyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal