Türk Telekom APN Ayarları 2023

Türk Telekom APN Ayarları 2023

ABONE OL
28 Nisan 2023, 22:36:50

Türk Telekom APN (Erişim Noktası) ayarlarını bilmiyor musunuz? 2023 yılında Türk Telekom kullanıcıları, internet erişimini etkinleştirmek veya mobil veri bağlantısını geliştirmek için APN ayarlarını doğru bir şekilde yapılandırmaları gerekiyor. Bu nedenle, Türk Telekom APN ayarlarını yapmak için adım adım kılavuzlar sunuyoruz. Bu ayarları doğru bir şekilde yapılandırarak, hızlı ve sorunsuz bir internet bağlantısı elde edebilirsiniz. Siz de Türkiye’nin önde gelen telekomünikasyon şirketi Türk Telekom’un APN ayarlarını öğrenmek istiyorsanız, makalemizi okumaya devam edin.

Özellikle de format atma veya cihaz sıfırlama işlemlerinden sonra cihazda kayıtlı olan internet ayarları silinir. Bu ayarlar doğru şekilde yapılmaz ise cihazın 3G ve 4.5G bağlantıları büyük ihtimalle çalışmayacaktır. Türk Telekom internet ayarları yapma işleminin nasıl gerçekleştirileceğini göstereceğiz.

Türk Telekom’un internet ayarlarını doğru şekilde yapmak için pek çok yol bulunmaktadır. Aşağıda bu yöntemlerden bazıları açıklanmaktadır.

Türk Telekom İnternet Ayarları SMS İle

Eğer telefonunuz Türk Telekom’a doğru şekilde kaydedilmişse, internet, MMS ve SMS bağlantı ayarlarının tümünü tek bir adımda yapabilirsiniz. Bunun için “AYAR” yazarak “9999’a SMS gönderebilirsiniz. Eğer sadece internet ayarlarını almak istiyorsanız “INTERNET AYAR” yazarak “5555’e” SMS gönderebilirsiniz.

Ayarlar telefonunuza gönderildiğinde yükleme işleminin tamamlanması için bir pin kodu girmeniz istenebilir. Bu durumda pin kodu alanına 500 veya 5000 yazarak yükleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Türk Telekom İnternet Ayarları Yapma Android

Eğer telefonunuz hâlâ internete bağlanamıyorsa, telefonunuz Türk Telekom cihaz sistemine doğru şekilde kaydedilmemiş demektir. Bu durumda internet ayarlarını manuel olarak yapmanız gerekir.

Bu işlemi gerçekleştirmek için, öncelikle cep telefonunuzdan Ayarlar > Bağlantılar > Mobil Ağlar > Erişim Noktası Adları yolunu izleyin. Açılan ekranda sağ üst köşede yer alan “Ekle” alanına dokunarak yeni ayar ekleme ekranın açın. (Bazı cihazlarda ‘+’ simgesi şeklinde de olabilir.)

Açılan ayar ekranını şu şekilde doldurmanız gerekir. Ayar ekranında birçok alan bulunur. Aşağıda belirtilen alanlar dışındaki diğer tüm alanları boş bırakın.

• İsim = turk telekom internet
• APN = internet
• MMC = 286
• MNC = 03
• APN Türü = default

Bu alanları doldurduktan sonra ayarı kaydedin ve telefonunuzu yeniden başlatın. Alanları doğru doldurduysanız internet bağlantınız düzgün bir şekilde sağlanacaktır.

Türk Telekom İnternet Ayarları Yapma iPhone

İPhone cihazlarda Android modellerinde olduğu gibi yüzlerce model olmaması, internet ayarlarının çok daha kolay bir şekilde alınabilmesini sağlar. Eğer internet ayarlarınız yoksa, Ayarlar > Hücresel > Hücresel Veri Yolu ekranlarını takip edin ve hücresel veriyi aktif hale getirerek mobil internet bağlantısını açın. Ardından Hücresel > Seçenekler > Hücresel Veri Ağı ekranında yer alan APN kısmına “internet” yazarak ayarları kaydedin ve telefonunuzu yeniden başlatın. İnternet ayarlarınızın sağlanacaktır.

Türk Telekom İnternet Ayarları Yapma Uygulama İle

Mobil bağlantı ayarlarının yapılması zor bir işlem olabileceği gibi, teknik bilgisi olmayan kişiler için de sorun olabilir. Bu yüzden Türk geliştiriciler tarafından sunulan “APN Turkey” adlı uygulama ile Android cihaz sahipleri çok kolay bir şekilde türk telekom apn ayarları işlemini gerçekleştirebilirler.

Ayarları yapmak için uygulamayı açın ve Operatör sekmesinden Türk Telekom’ı veya Avea’yı seçin ve Ayarları Uygula butonuna basın. Uygulama tüm APN ayarlarını telefonunuza yükleyecektir.

Tüm bu işlemler sonucunda yine de internete bağlanamıyorsanız, hattınız ile ilgili bir problem olabilir. Böyle bir durumda 500 numaralı Türk Telekom Mobil müşteri hizmetlerini aramanız ve durumu bildirmeniz gerekir.

Technodoc.com.tr olarak, Türk Telekom internet ayarları yapma işleminin farklı yöntemlerini sizlerle paylaştık. Bu sayede cihazlarınızda istediğiniz zaman internet erişimini sağlayabilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal