Twitter büyük markaları geri kazanmaya çalışıyor

Twitter büyük markaları geri kazanmaya çalışıyor

ABONE OL
27 Temmuz 2023, 09:31:59

Twitter, Elon Musk’ın yönetimi ele almasının ardından kaybettiği reklamverenleri yeniden kazanmaya çalışıyor gibi görünüyor. Şirket, ABD ve İngiltere’de videolu reklamlar için bazı markalara yüzde 50’ye varan indirimler sunuyor. Ekstra indirimler ve reklamlı etiketin trendler arasına eklenmesi de şirketin teklifleri arasında sayılıyor.

Kadınlar Dünya Kupası’nın başlamasıyla birlikte sunulduğu anlaşılan bu teklifin 31 Temmuz’a kadar geçerli olduğu belirtiliyor. 31 Temmuz’dan tam bir hafta sonra, yani 7 Ağustos’ta şirketin reklam politikasında önemli bir değişiklik daha yapılacak.

Teklif, Kadınlar Dünya Kupası civarında zamanlanıyor ancak aynı zamanda uygun bir şekilde 31 Temmuz’da, yani Twitter’ın reklam politikasındaki başka bir değişiklikten bir hafta önce sona eriyor. Bu tarihten sonra belirli harcama eşiklerine ulaşmamış reklamverenler, resmi marka hesabı doğrulamasını kaybedecek. Reklamlar için son 30 günde 1000 dolar veya 6 ayda 6000 dolar harcayan markalar altın renkli tik işaretlerini koruyabilecek.

Musk bir süre önce şirketin nakit akışının ekside olduğunu açıklamış ve bunun reklam gelirindeki yüzde 50’lik düşüşten kaynaklandığını belirtmişti. Özellikle Elon Musk’ın yönetimi devralması ve Twitter Blue aboneliğiyle birlikte mavi tik satmaya başlamasının ardından markaları taklit eden mavi tikli hesaplar türemiş ve o dönemde reklam ajansları platforma reklam vermenin “yüksek risk” barındırdığını belirtmeye başlamıştı.

Musk, mikro blog servisinin CEO’luğuna daha önce NBCUniversal’de reklam direktörlüğü yapan Linda Yaccarino’yu getirerek reklamverenleri yeniden kazanmaya çalıştığını göstermişti. Bu atama en azından bazı reklam ajanslarını rahatlatmıştı.

Musk daha önce şirketin ana gelir kaynağını reklamlardan abonelik gibi hizmetlere kaydırmayı istediğini söylemişti. Bu yönde atılan adımların henüz istenen sonuçları verdiğini söylemek pek mümkün değil. Resmi sayılar paylaşılmasa da, nisan ayına ait sayılara bakıldığında platformun abone sayısının 640 bin civarında olduğu ve Blue’ya ilk etapta abone olan 150 bin hesabın yarısının da abonelikten vazgeçtiği belirtilmişti.

## Yüzde 50 İndirimler Sunan Twitter, Reklamverenleri Geri Kazanmaya Çalışıyor

Elon Musk’ın yönetimi ele almasının ardından reklamverenlerini kaybeden Twitter, şimdi geri kazanmaya çalışıyor. The Wall Street Journal’ın haberine göre, şirket, ABD ve İngiltere’de videolu reklamlar için bazı markalara yüzde 50’ye varan indirimler sunuyor. Ayrıca, ekstra indirimler ve reklamlı etiketin trendler arasına eklenmesi de şirketin teklifleri arasında yer alıyor.

Bu teklifin geçerli olduğu süre, Kadınlar Dünya Kupası’nın başlamasıyla birlikte başlıyor ve 31 Temmuz’a kadar devam ediyor. Ancak bu tarihten bir hafta sonra, yani 7 Ağustos’ta Twitter’ın reklam politikasında önemli bir değişiklik yapılacak.

Bu özel teklif, Kadınlar Dünya Kupası etkinliğiyle zamanlamalandırılmış gibi görünse de aynı zamanda 31 Temmuz’da yapılan başka bir reklam politikası değişikliğiyle uyumlu bir şekilde sona eriyor. Bundan sonra belirli harcama eşiklerine ulaşamayan reklamverenler, resmi marka hesaplarının doğruluğunu kaybedecekler. Ancak son 30 günde 1000 dolar veya 6 ayda 6000 dolar harcama yapan markalar, altın renkli tik işaretlerini korumaya devam edebilecekler.

Elon Musk, şirketin reklam gelirindeki düşüş nedeniyle nakit akışının ekside olduğunu açıklamıştı. Özellikle Twitter’ın reklam politikasında değişiklikler yapma ve Twitter Blue adlı abonelik hizmetiyle mavi tik satma kararından sonra, markaları taklit eden mavi tikli hesaplar ortaya çıktı. Bu durum, reklam ajanslarının platforma reklam vermenin yüksek riskli olduğunu belirtmelerine neden oldu.

Elon Musk’ın yönetimi devralmasının ardından Twitter’ın CEO’su olarak atanan Linda Yaccarino’nun göreve gelmesiyle reklamverenleri yeniden kazanma çabalarını gözlemledik. Bu atama, en azından bazı reklam ajanslarını rahatlattı.

Elon Musk daha önce şirketin ana gelir kaynağını reklamlardan abonelik hizmetlerine kaydırmayı hedeflediğini söylemişti. Ancak henüz bu adımların istenen sonuçları verip vermediği net değil. Resmi olarak açıklanmasa da, nisana ait verilere göre platformun yaklaşık 640 bin abonesi olduğu ve Twitter Blue’ya ilk başta abone olan 150 bin hesabın yarısının abonelikten vazgeçtiği belirtiliyor.

## Twitter’ın Reklam Politikasında Yapılan Değişikliklerin Reklam Gelirini Olumsuz Etkilediği Görülüyor

Elon Musk’ın Twitter’ı yönetmeye başlamasının ardından, şirketin reklam politikasında yapılan değişikliklerin aktif olarak reklam gelirini olumsuz etkilediği görülüyor. Musk, veri kazımayı önlemek amacıyla bu ayın başlarında gönderi sayısına sınırlamalar getirdi ve doğrulanmış kullanıcılara daha fazla tweet görme ayrıcalığı sağladı. Ancak The Wall Street Journal’ın haberine göre, bu sınırlamalar, daha az insanın reklamları görmesine ve reklam fiyatlarının yükselmesine yol açtı.

Elon Musk’ın Twitter Blue adlı abonelik hizmetini daha fazla kullanıcıya benimsetme çabaları, şirketin reklam işine zarar veriyor gibi görünüyor. Bu durum, reklamverenlere cazip indirimler sunma ve reklamlı etiketi trendler arasına eklemeleri gibi çözümlerle telafi edilmeye çalışılıyor.

Ancak Musk’ın daha önce de belirttiği gibi, Twitter’ın ana gelir kaynağını reklamlardan abonelik gibi hizmetlere kaydırmak istemesi nedeniyle reklam gelirinde geçici bir düşüş yaşanıyor olabilir. Ancak bu yöndeki adımların uzun vadede istenen sonuçları vereceği ise şu an için belirsizliğini koruyor.

Sonuç olarak, Twitter’ın reklam politikasında yapılan değişikliklerle reklamverenlerin tekrar kazanılmaya çalışıldığı görülüyor. Ancak bu çabaların ne kadar etkili olacağı ve Twitter’ın reklam gelirindeki düşüşü tersine çevirip çeviremeyeceği henüz net değil.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking giriş meritking güncel giriş kingroyal giriş meritking kingroyal