Twitter Threads nedeniyle Meta’yı dava edebilir

Twitter Threads nedeniyle Meta’yı dava edebilir

ABONE OL
09 Temmuz 2023, 09:10:24

Twitter Threads Uygulaması, Meta’ya karşı hukuki süreç başlatabilir

Twitter’ın avukatı Alex Spiro tarafından kaleme alınan mektupta, Meta CEO’su Mark Zuckerberg’e hitaben, Meta’nın Threads’i geliştirirken Twitter’ın ticari sırlarından ve fikri mülkiyetinden yararlandığı iddia ediliyor. Aynı zamanda Elon Musk’ın kişisel avukatı olan Spiro, Meta’nın Threads’i geliştirmek için birçok eski Twitter çalışanını işe aldığını belirtiyor.

Twitter, bu çalışanların hala şirketin ticari sırlarına ve gizli bilgilerine erişimi olduğunu iddia ediyor ve Meta’nın bunları kullandığını savunuyor. Twitter, bu durumun ABD federal ve eyalet yasalarına aykırı olduğunu iddia ederek, Threads hakkında yasal işlemler yapma tehdidinde bulunuyor. Ayrıca, Meta’nın Twitter’ın ticari sırlarını veya diğer gizli bilgilerini kullanımının durdurulması için acil adımlar atılması talep ediliyor.

Meta, Twitter’ın mektubuna bir Threads paylaşımıyla yanıt verdi. Şirketin iletişim direktörü Andy Stone, mektupta Threads’in mühendislik ekibinde eski bir Twitter çalışanının bulunmadığını belirtti. Meta, Twitter’ın sürekli olarak yasal yaptırım tehdidinde bulunmasına rağmen harekete geçmemesi nedeniyle konuyu şimdilik ciddiye almadığını gösteriyor. Twitter, daha önce Microsoft’a da API kullanımı nedeniyle dava açma tehdidinde bulunmuştu.

Meta’nın 6 Temmuz itibarıyla kullanıma sunduğu Threads’in kısa bir sürede 30 milyondan fazla kullanıcıya ulaştığı ve paylaşım sayısının hızla 100 milyonu aştığı belirtiliyor.

Twitter Threads ile mücadelede “kopyalama” savunması üzerinde duruyor

Twitter’ın Threads’e karşı nasıl bir tepki göstereceği merak ediliyor. Elon Musk’ın Threads için “Rekabet iyidir, hile yapmak değildir” şeklinde bir yorum yapması, Twitter’ın başlangıçta Threads ile mücadelesini “kopyalama” savunması üzerinden kuracağını gösteriyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments